Ale vs Trollhättan — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
AleTrollhättan
28,0%
S33,5%
19,5%
19,9%
21,5%
SD17,2%
5,6%
4,9%
8,7%
9,5%
6,2%
5,6%
4,4%
3,9%
4,3%
4,2%
Valdeltagande 85,0%Valdeltagande 84,7%
Kommun 2026
AleTrollhättan
30,2%
S36,0%
21,2%
30,7%
18,5%
SD12,1%
6,3%
3,8%
8,8%
9,0%
5,1%
3,7%
2,1%
1,4%
3,4%
3,1%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 83,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ale, den ljusare undre är Trollhättan. Skillnaden är Ale minus Trollhättan i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,0 % 49,5 % | 33,0 % 42,0 % | 32,3 % 40,6 % | 27,9 % 36,2 % | 29,9 % 35,7 % | 28,0 % 33,5 % | -5,5 |
| M | 21,2 % 18,8 % | 28,2 % 24,1 % | 22,2 % 17,9 % | 18,8 % 17,7 % | 18,3 % 19,0 % | 19,5 % 19,9 % | -0,4 |
| SD | 3,9 % 1,9 % | 8,1 % 4,9 % | 16,3 % 13,5 % | 22,3 % 17,4 % | 25,7 % 20,8 % | 21,5 % 17,2 % | +4,3 |
| V | 7,2 % 5,4 % | 6,1 % 5,8 % | 6,3 % 5,8 % | 7,7 % 6,9 % | 6,7 % 6,1 % | 8,7 % 9,5 % | -0,8 |
| L | 7,2 % 6,8 % | 6,5 % 7,4 % | 4,3 % 5,3 % | 4,7 % 5,0 % | 3,3 % 3,4 % | 4,4 % 3,9 % | +0,5 |
| KD | 7,1 % 5,5 % | 5,8 % 4,4 % | 4,4 % 3,7 % | 6,3 % 5,1 % | 5,6 % 4,8 % | 6,2 % 5,6 % | +0,6 |
| C | 7,0 % 5,6 % | 5,0 % 3,7 % | 5,1 % 4,1 % | 7,0 % 6,1 % | 5,3 % 5,4 % | 5,6 % 4,9 % | +0,7 |
| MP | 4,2 % 4,3 % | 6,0 % 6,8 % | 5,6 % 6,1 % | 3,9 % 4,3 % | 3,6 % 3,5 % | 4,3 % 4,2 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 2,3 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,2 % 2,1 % | 1,4 % 1,0 % | 1,0 % 0,8 % | 1,4 % 1,2 % | 1,7 % 1,3 % | 1,8 % 1,3 % | +0,5 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S28,0%33,5%-5,5pp
SD21,5%17,2%+4,3ppValdeltagande: Ale 85,0% · Trollhättan 84,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

