Alingsås vs Bollebygd — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
AlingsåsBollebygd
27,1%
S23,8%
18,5%
21,3%
16,9%
SD25,1%
7,8%
6,2%
6,9%
4,0%
8,2%
7,7%
5,8%
5,2%
7,2%
4,9%
Valdeltagande 87,8%Valdeltagande 88,6%
Kommun 2026
AlingsåsBollebygd
27,3%
S24,4%
20,8%
25,1%
13,1%
SD21,9%
8,9%
5,5%
9,1%
3,5%
8,9%
5,9%
4,2%
2,3%
6,9%
5,1%
Valdeltagande 86,5%Valdeltagande 86,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Alingsås, den ljusare undre är Bollebygd. Skillnaden är Alingsås minus Bollebygd i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 22,7 % 27,1 % | 27,9 % 33,1 % | 22,6 % 24,6 % | 18,3 % 20,2 % | 17,9 % 20,1 % | 18,5 % 21,3 % | -2,9 |
| S | 31,5 % 32,4 % | 25,7 % 26,6 % | 27,5 % 27,0 % | 26,4 % 23,4 % | 29,8 % 25,6 % | 27,1 % 23,8 % | +3,3 |
| SD | 2,4 % 3,8 % | 4,8 % 8,2 % | 10,8 % 18,5 % | 15,3 % 23,9 % | 19,1 % 27,7 % | 16,9 % 25,1 % | -8,2 |
| KD | 10,4 % 8,5 % | 8,7 % 6,5 % | 6,9 % 5,1 % | 8,6 % 7,7 % | 7,3 % 6,6 % | 8,2 % 7,7 % | +0,4 |
| L | 9,7 % 6,6 % | 10,0 % 6,5 % | 6,9 % 4,7 % | 6,7 % 5,6 % | 5,1 % 4,1 % | 5,8 % 5,2 % | +0,6 |
| C | 8,1 % 9,4 % | 6,2 % 7,2 % | 6,7 % 7,9 % | 9,8 % 8,9 % | 7,0 % 6,5 % | 7,8 % 6,2 % | +1,6 |
| MP | 6,7 % 3,5 % | 9,5 % 6,1 % | 8,9 % 5,2 % | 5,8 % 4,1 % | 5,8 % 3,9 % | 7,2 % 4,9 % | +2,3 |
| V | 6,4 % 5,6 % | 6,2 % 4,7 % | 6,0 % 4,3 % | 7,8 % 5,2 % | 6,5 % 4,3 % | 6,9 % 4,0 % | +2,8 |
| ÖVR | 2,2 % 3,1 % | 1,1 % 1,0 % | 0,8 % 0,8 % | 1,4 % 1,1 % | 1,5 % 1,2 % | 1,8 % 1,8 % | -0,0 |
| FI | — — | — — | 2,9 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,1%23,8%+3,3pp
SD16,9%25,1%-8,2ppValdeltagande: Alingsås 87,8% · Bollebygd 88,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

