Alingsås vs Essunga — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
AlingsåsEssunga
27,1%
S23,2%
18,5%
22,2%
16,9%
SD27,3%
7,8%
6,9%
6,9%
4,2%
8,2%
7,3%
5,8%
4,0%
7,2%
3,5%
Valdeltagande 87,8%Valdeltagande 87,0%
Kommun 2026
AlingsåsEssunga
27,3%
S20,1%
20,8%
48,3%
13,1%
SD16,9%
8,9%
5,3%
9,1%
3,1%
8,9%
2,2%
4,2%
0,6%
6,9%
3,4%
Valdeltagande 86,5%Valdeltagande 85,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Alingsås, den ljusare undre är Essunga. Skillnaden är Alingsås minus Essunga i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,5 % 29,8 % | 25,7 % 29,3 % | 27,5 % 30,7 % | 26,4 % 25,8 % | 29,8 % 26,9 % | 27,1 % 23,2 % | +3,9 |
| M | 22,7 % 27,4 % | 27,9 % 31,4 % | 22,6 % 24,2 % | 18,3 % 20,5 % | 17,9 % 20,3 % | 18,5 % 22,2 % | -3,7 |
| SD | 2,4 % 2,9 % | 4,8 % 6,2 % | 10,8 % 16,0 % | 15,3 % 22,9 % | 19,1 % 29,9 % | 16,9 % 27,3 % | -10,4 |
| C | 8,1 % 18,2 % | 6,2 % 12,6 % | 6,7 % 11,4 % | 9,8 % 12,0 % | 7,0 % 8,2 % | 7,8 % 6,9 % | +0,9 |
| KD | 10,4 % 7,5 % | 8,7 % 6,4 % | 6,9 % 4,3 % | 8,6 % 6,8 % | 7,3 % 5,9 % | 8,2 % 7,3 % | +0,9 |
| L | 9,7 % 4,6 % | 10,0 % 5,0 % | 6,9 % 2,8 % | 6,7 % 2,7 % | 5,1 % 1,9 % | 5,8 % 4,0 % | +1,8 |
| MP | 6,7 % 3,0 % | 9,5 % 4,2 % | 8,9 % 4,1 % | 5,8 % 2,5 % | 5,8 % 2,5 % | 7,2 % 3,5 % | +3,7 |
| V | 6,4 % 4,3 % | 6,2 % 3,9 % | 6,0 % 3,8 % | 7,8 % 5,8 % | 6,5 % 3,5 % | 6,9 % 4,2 % | +2,7 |
| FI | — — | — — | 2,9 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,2 % 2,2 % | 1,1 % 1,0 % | 0,8 % 0,7 % | 1,4 % 1,1 % | 1,5 % 0,9 % | 1,8 % 1,6 % | +0,2 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,1%23,2%+3,9pp
SD16,9%27,3%-10,4ppValdeltagande: Alingsås 87,8% · Essunga 87,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

