Alingsås vs Trollhättan — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
AlingsåsTrollhättan
27,1%
S33,5%
18,5%
19,9%
16,9%
SD17,2%
7,8%
4,9%
6,9%
9,5%
8,2%
5,6%
5,8%
3,9%
7,2%
4,2%
Valdeltagande 87,8%Valdeltagande 84,7%
Kommun 2026
AlingsåsTrollhättan
27,3%
S36,0%
20,8%
30,7%
13,1%
SD12,1%
8,9%
3,8%
9,1%
9,0%
8,9%
3,7%
4,2%
1,4%
6,9%
3,1%
Valdeltagande 86,5%Valdeltagande 83,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Alingsås, den ljusare undre är Trollhättan. Skillnaden är Alingsås minus Trollhättan i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,5 % 49,5 % | 25,7 % 42,0 % | 27,5 % 40,6 % | 26,4 % 36,2 % | 29,8 % 35,7 % | 27,1 % 33,5 % | -6,4 |
| M | 22,7 % 18,8 % | 27,9 % 24,1 % | 22,6 % 17,9 % | 18,3 % 17,7 % | 17,9 % 19,0 % | 18,5 % 19,9 % | -1,5 |
| SD | 2,4 % 1,9 % | 4,8 % 4,9 % | 10,8 % 13,5 % | 15,3 % 17,4 % | 19,1 % 20,8 % | 16,9 % 17,2 % | -0,3 |
| KD | 10,4 % 5,5 % | 8,7 % 4,4 % | 6,9 % 3,7 % | 8,6 % 5,1 % | 7,3 % 4,8 % | 8,2 % 5,6 % | +2,6 |
| L | 9,7 % 6,8 % | 10,0 % 7,4 % | 6,9 % 5,3 % | 6,7 % 5,0 % | 5,1 % 3,4 % | 5,8 % 3,9 % | +1,9 |
| C | 8,1 % 5,6 % | 6,2 % 3,7 % | 6,7 % 4,1 % | 9,8 % 6,1 % | 7,0 % 5,4 % | 7,8 % 4,9 % | +2,9 |
| V | 6,4 % 5,4 % | 6,2 % 5,8 % | 6,0 % 5,8 % | 7,8 % 6,9 % | 6,5 % 6,1 % | 6,9 % 9,5 % | -2,6 |
| MP | 6,7 % 4,3 % | 9,5 % 6,8 % | 8,9 % 6,1 % | 5,8 % 4,3 % | 5,8 % 3,5 % | 7,2 % 4,2 % | +3,0 |
| FI | — — | — — | 2,9 % 2,3 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,2 % 2,1 % | 1,1 % 1,0 % | 0,8 % 0,8 % | 1,4 % 1,2 % | 1,5 % 1,3 % | 1,8 % 1,3 % | +0,5 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,1%33,5%-6,4ppValdeltagande: Alingsås 87,8% · Trollhättan 84,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

