Älmhult vs Markaryd — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÄlmhultMarkaryd
28,1%
S23,1%
21,2%
16,7%
20,7%
SD31,0%
7,5%
4,3%
5,8%
5,9%
7,4%
11,9%
3,7%
3,8%
4,3%
2,1%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 81,5%
Kommun 2026
ÄlmhultMarkaryd
28,3%
S22,0%
25,0%
12,9%
12,4%
SD16,3%
18,8%
6,6%
5,8%
3,4%
5,1%
37,2%
0,7%
0,3%
3,7%
1,0%
Valdeltagande 81,4%Valdeltagande 77,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Älmhult, den ljusare undre är Markaryd. Skillnaden är Älmhult minus Markaryd i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,5 % 41,3 % | 31,5 % 33,2 % | 33,5 % 34,5 % | 29,6 % 27,0 % | 31,9 % 27,1 % | 28,1 % 23,1 % | +5,0 |
| SD | 4,7 % 4,8 % | 7,3 % 9,2 % | 14,9 % 21,1 % | 21,3 % 31,5 % | 24,5 % 35,8 % | 20,7 % 31,0 % | -10,3 |
| M | 24,4 % 19,8 % | 29,9 % 27,4 % | 22,5 % 19,6 % | 18,7 % 16,5 % | 19,4 % 15,5 % | 21,2 % 16,7 % | +4,5 |
| C | 12,7 % 10,4 % | 11,0 % 9,6 % | 10,0 % 7,5 % | 11,1 % 6,2 % | 6,6 % 4,0 % | 7,5 % 4,3 % | +3,2 |
| KD | 7,9 % 12,6 % | 5,9 % 10,1 % | 5,1 % 7,4 % | 7,0 % 10,6 % | 6,9 % 9,6 % | 7,4 % 11,9 % | -4,5 |
| V | 3,4 % 2,8 % | 3,3 % 2,8 % | 3,4 % 2,4 % | 4,8 % 3,1 % | 3,9 % 3,2 % | 5,8 % 5,9 % | -0,2 |
| MP | 3,5 % 2,4 % | 5,5 % 3,6 % | 5,2 % 3,5 % | 3,0 % 1,6 % | 2,9 % 1,5 % | 4,3 % 2,1 % | +2,2 |
| L | 4,9 % 3,7 % | 4,8 % 3,5 % | 3,1 % 1,7 % | 3,4 % 1,8 % | 2,6 % 1,8 % | 3,7 % 3,8 % | -0,0 |
| ÖVR | 1,1 % 2,2 % | 0,9 % 0,6 % | 0,8 % 1,4 % | 1,1 % 1,6 % | 1,3 % 1,6 % | 1,4 % 1,3 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,4 % 0,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S28,1%23,1%+5,0pp
SD20,7%31,0%-10,3ppValdeltagande: Älmhult 84,6% · Markaryd 81,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

