Hoppa till innehållet

Älmhult vs Tingsryd — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÄlmhultTingsryd
28,1%
S
25,1%
21,2%
M
19,1%
20,7%
SD
27,5%
7,5%
C
6,6%
5,8%
V
4,8%
7,4%
KD
8,8%
3,7%
L
3,9%
4,3%
MP
2,8%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 84,8%

Kommun 2026

ÄlmhultTingsryd
28,3%
S
28,2%
25,0%
M
22,5%
12,4%
SD
18,2%
18,8%
C
14,1%
5,8%
V
4,7%
5,1%
KD
7,5%
0,7%
L
0,9%
3,7%
MP
2,1%
Valdeltagande 81,4%Valdeltagande 80,6%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Älmhult, den ljusare undre är Tingsryd. Skillnaden är Älmhult minus Tingsryd i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
37,5 %
33,7 %
31,5 %
29,4 %
33,5 %
31,2 %
29,6 %
27,3 %
31,9 %
27,3 %
28,1 %
25,1 %
+2,9
SD
4,7 %
3,9 %
7,3 %
7,3 %
14,9 %
20,4 %
21,3 %
27,1 %
24,5 %
32,8 %
20,7 %
27,5 %
-6,8
M
24,4 %
26,2 %
29,9 %
30,4 %
22,5 %
20,3 %
18,7 %
15,7 %
19,4 %
15,4 %
21,2 %
19,1 %
+2,1
C
12,7 %
15,9 %
11,0 %
15,3 %
10,0 %
13,1 %
11,1 %
11,7 %
6,6 %
6,4 %
7,5 %
6,6 %
+0,8
KD
7,9 %
7,6 %
5,9 %
5,8 %
5,1 %
4,3 %
7,0 %
8,4 %
6,9 %
8,4 %
7,4 %
8,8 %
-1,4
V
3,4 %
4,0 %
3,3 %
3,5 %
3,4 %
3,6 %
4,8 %
4,8 %
3,9 %
3,9 %
5,8 %
4,8 %
+0,9
MP
3,5 %
3,0 %
5,5 %
3,8 %
5,2 %
2,8 %
3,0 %
2,0 %
2,9 %
2,4 %
4,3 %
2,8 %
+1,5
L
4,9 %
4,2 %
4,8 %
4,0 %
3,1 %
2,2 %
3,4 %
1,8 %
2,6 %
2,1 %
3,7 %
3,9 %
-0,1
ÖVR
1,1 %
1,6 %
0,9 %
0,5 %
0,8 %
0,6 %
1,1 %
1,3 %
1,3 %
1,3 %
1,4 %
1,4 %
-0,0
FI
—
—
—
—
1,4 %
1,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S28,1%25,1%+2,9pp
M21,2%19,1%+2,1pp
SD20,7%27,5%-6,8pp

Valdeltagande: Älmhult 84,6% · Tingsryd 84,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad