Hoppa till innehållet

Älvdalen vs Härjedalen — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÄlvdalenHärjedalen
25,3%
S
28,8%
13,8%
M
17,9%
32,7%
SD
22,4%
7,7%
C
8,1%
3,4%
V
4,4%
9,3%
KD
8,0%
3,5%
L
3,7%
2,8%
MP
4,7%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 83,8%

Kommun 2026

ÄlvdalenHärjedalen
23,1%
S
28,5%
8,4%
M
20,9%
22,1%
SD
14,0%
26,2%
C
11,4%
5,9%
V
5,9%
3,6%
KD
4,7%
0,4%
L
6,5%
0,6%
MP
1,3%
Valdeltagande 81,3%Valdeltagande 80,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Älvdalen, den ljusare undre är Härjedalen. Skillnaden är Älvdalen minus Härjedalen i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,4 %
45,7 %
41,7 %
44,6 %
41,5 %
42,9 %
32,1 %
34,9 %
28,7 %
33,4 %
25,3 %
28,8 %
-3,5
SD
3,3 %
2,7 %
7,9 %
7,0 %
21,8 %
15,2 %
28,5 %
18,8 %
35,9 %
25,5 %
32,7 %
22,4 %
+10,3
M
17,6 %
17,2 %
22,8 %
22,2 %
13,5 %
17,1 %
10,9 %
14,0 %
10,6 %
13,4 %
13,8 %
17,9 %
-4,0
C
14,5 %
12,9 %
10,6 %
9,4 %
9,6 %
10,4 %
11,8 %
13,9 %
6,6 %
8,0 %
7,7 %
8,1 %
-0,4
KD
5,3 %
3,8 %
3,8 %
2,3 %
2,2 %
1,9 %
5,4 %
4,3 %
8,0 %
6,8 %
9,3 %
8,0 %
+1,3
V
4,7 %
8,2 %
5,3 %
6,0 %
4,5 %
5,2 %
5,3 %
7,1 %
3,5 %
5,5 %
3,4 %
4,4 %
-1,0
ÖVR
5,5 %
2,5 %
1,2 %
0,8 %
1,1 %
0,7 %
1,8 %
2,3 %
2,8 %
1,3 %
1,6 %
2,1 %
-0,5
MP
2,7 %
2,3 %
3,7 %
3,8 %
2,3 %
3,0 %
1,6 %
1,9 %
2,1 %
3,0 %
2,8 %
4,7 %
-2,0
L
4,0 %
4,7 %
3,1 %
3,8 %
2,3 %
2,1 %
2,6 %
2,8 %
1,9 %
3,0 %
3,5 %
3,7 %
-0,2
FI
—
—
—
—
1,2 %
1,5 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S25,3%28,8%-3,5pp
M13,8%17,9%-4,0pp
SD32,7%22,4%+10,3pp

Valdeltagande: Älvdalen 84,3% · Härjedalen 83,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad