Hoppa till innehållet

Älvdalen vs Malung-Sälen — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÄlvdalenMalung-Sälen
25,3%
S
25,2%
13,8%
M
21,8%
32,7%
SD
27,5%
7,7%
C
5,0%
3,4%
V
3,5%
9,3%
KD
9,2%
3,5%
L
4,3%
2,8%
MP
2,3%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 85,3%

Kommun 2026

ÄlvdalenMalung-Sälen
23,1%
S
37,2%
8,4%
M
24,6%
22,1%
SD
17,0%
26,2%
C
5,2%
5,9%
V
0,0%
3,6%
KD
2,6%
0,4%
L
2,4%
0,6%
MP
1,0%
Valdeltagande 81,3%Valdeltagande 82,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Älvdalen, den ljusare undre är Malung-Sälen. Skillnaden är Älvdalen minus Malung-Sälen i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,4 %
37,8 %
41,7 %
36,5 %
41,5 %
36,2 %
32,1 %
29,0 %
28,7 %
26,2 %
25,3 %
25,2 %
+0,0
SD
3,3 %
2,1 %
7,9 %
5,7 %
21,8 %
17,3 %
28,5 %
24,6 %
35,9 %
32,1 %
32,7 %
27,5 %
+5,2
M
17,6 %
26,4 %
22,8 %
30,0 %
13,5 %
22,6 %
10,9 %
19,0 %
10,6 %
18,9 %
13,8 %
21,8 %
-8,0
C
14,5 %
11,8 %
10,6 %
8,2 %
9,6 %
8,6 %
11,8 %
9,3 %
6,6 %
5,4 %
7,7 %
5,0 %
+2,7
KD
5,3 %
3,7 %
3,8 %
2,6 %
2,2 %
2,4 %
5,4 %
5,9 %
8,0 %
6,5 %
9,3 %
9,2 %
+0,2
V
4,7 %
7,9 %
5,3 %
6,7 %
4,5 %
4,7 %
5,3 %
6,1 %
3,5 %
4,1 %
3,4 %
3,5 %
-0,1
L
4,0 %
6,3 %
3,1 %
5,8 %
2,3 %
3,7 %
2,6 %
3,1 %
1,9 %
3,3 %
3,5 %
4,3 %
-0,8
ÖVR
5,5 %
1,7 %
1,2 %
1,5 %
1,1 %
1,0 %
1,8 %
1,3 %
2,8 %
1,6 %
1,6 %
1,2 %
+0,3
MP
2,7 %
2,4 %
3,7 %
3,0 %
2,3 %
2,7 %
1,6 %
1,7 %
2,1 %
1,9 %
2,8 %
2,3 %
+0,4
FI
—
—
—
—
1,2 %
0,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M13,8%21,8%-8,0pp
SD32,7%27,5%+5,2pp
C7,7%5,0%+2,7pp

Valdeltagande: Älvdalen 84,3% · Malung-Sälen 85,3%

Data: ValmyndighetenUppdaterad