Hoppa till innehållet

Älvdalen vs Mora — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÄlvdalenMora
25,3%
S
27,3%
13,8%
M
18,5%
32,7%
SD
25,1%
7,7%
C
6,7%
3,4%
V
4,4%
9,3%
KD
7,6%
3,5%
L
4,6%
2,8%
MP
4,2%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 84,8%

Kommun 2026

ÄlvdalenMora
23,1%
S
23,4%
8,4%
M
13,9%
22,1%
SD
12,2%
26,2%
C
13,6%
5,9%
V
5,4%
3,6%
KD
8,2%
0,4%
L
0,6%
0,6%
MP
2,2%
Valdeltagande 81,3%Valdeltagande 82,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Älvdalen, den ljusare undre är Mora. Skillnaden är Älvdalen minus Mora i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,4 %
36,3 %
41,7 %
36,1 %
41,5 %
35,5 %
32,1 %
29,2 %
28,7 %
29,6 %
25,3 %
27,3 %
-2,0
SD
3,3 %
1,8 %
7,9 %
6,1 %
21,8 %
16,9 %
28,5 %
22,5 %
35,9 %
29,0 %
32,7 %
25,1 %
+7,6
M
17,6 %
23,3 %
22,8 %
26,8 %
13,5 %
19,5 %
10,9 %
15,7 %
10,6 %
16,0 %
13,8 %
18,5 %
-4,7
C
14,5 %
13,6 %
10,6 %
9,0 %
9,6 %
9,9 %
11,8 %
11,8 %
6,6 %
7,1 %
7,7 %
6,7 %
+1,0
KD
5,3 %
4,8 %
3,8 %
4,5 %
2,2 %
3,1 %
5,4 %
6,8 %
8,0 %
6,5 %
9,3 %
7,6 %
+1,7
V
4,7 %
5,2 %
5,3 %
4,6 %
4,5 %
4,5 %
5,3 %
6,1 %
3,5 %
4,3 %
3,4 %
4,4 %
-1,0
MP
2,7 %
4,8 %
3,7 %
6,0 %
2,3 %
4,6 %
1,6 %
2,9 %
2,1 %
3,3 %
2,8 %
4,2 %
-1,5
ÖVR
5,5 %
5,3 %
1,2 %
2,0 %
1,1 %
1,3 %
1,8 %
1,6 %
2,8 %
1,3 %
1,6 %
1,6 %
-0,0
L
4,0 %
4,9 %
3,1 %
4,9 %
2,3 %
2,9 %
2,6 %
3,4 %
1,9 %
2,9 %
3,5 %
4,6 %
-1,2
FI
—
—
—
—
1,2 %
1,7 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S25,3%27,3%-2,0pp
M13,8%18,5%-4,7pp
SD32,7%25,1%+7,6pp

Valdeltagande: Älvdalen 84,3% · Mora 84,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad