Alvesta vs Värnamo — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
AlvestaVärnamo
26,5%
S27,5%
18,9%
21,8%
24,8%
SD19,5%
6,0%
7,1%
6,8%
5,0%
7,8%
10,0%
4,0%
4,4%
3,8%
3,3%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 84,8%
Kommun 2026
AlvestaVärnamo
28,1%
S26,9%
20,9%
27,2%
16,6%
SD15,2%
9,6%
11,3%
5,3%
4,7%
5,8%
9,0%
1,6%
2,7%
2,5%
2,3%
Valdeltagande 82,6%Valdeltagande 82,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Alvesta, den ljusare undre är Värnamo. Skillnaden är Alvesta minus Värnamo i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,9 % 35,9 % | 30,9 % 31,4 % | 31,0 % 33,8 % | 28,6 % 28,4 % | 29,0 % 29,2 % | 26,5 % 27,5 % | -1,0 |
| M | 24,1 % 22,1 % | 30,3 % 25,1 % | 20,5 % 20,4 % | 17,8 % 18,1 % | 17,9 % 20,8 % | 18,9 % 21,8 % | -2,8 |
| SD | 3,8 % 3,9 % | 7,8 % 6,6 % | 21,6 % 13,4 % | 25,1 % 18,4 % | 28,4 % 22,2 % | 24,8 % 19,5 % | +5,4 |
| KD | 7,5 % 15,5 % | 5,4 % 12,6 % | 4,2 % 9,8 % | 7,4 % 11,6 % | 7,3 % 9,1 % | 7,8 % 10,0 % | -2,3 |
| C | 13,0 % 10,6 % | 11,2 % 11,7 % | 10,6 % 10,9 % | 9,1 % 12,6 % | 6,3 % 8,4 % | 6,0 % 7,1 % | -1,2 |
| V | 4,4 % 3,0 % | 4,5 % 2,9 % | 4,1 % 3,0 % | 5,0 % 3,8 % | 4,1 % 3,5 % | 6,8 % 5,0 % | +1,8 |
| L | 5,1 % 5,0 % | 4,7 % 4,7 % | 2,4 % 3,0 % | 2,9 % 3,6 % | 2,4 % 3,3 % | 4,0 % 4,4 % | -0,4 |
| MP | 3,2 % 2,8 % | 4,3 % 4,3 % | 3,5 % 4,1 % | 2,6 % 2,5 % | 2,6 % 2,4 % | 3,8 % 3,3 % | +0,5 |
| ÖVR | 2,0 % 1,3 % | 0,8 % 0,5 % | 0,8 % 0,6 % | 1,4 % 1,0 % | 2,0 % 1,0 % | 1,4 % 1,4 % | -0,0 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 1,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD24,8%19,5%+5,4ppValdeltagande: Alvesta 84,5% · Värnamo 84,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

