Alvesta vs Växjö — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
AlvestaVäxjö
26,5%
S29,1%
18,9%
21,7%
24,8%
SD15,6%
6,0%
6,3%
6,8%
9,0%
7,8%
6,6%
4,0%
4,8%
3,8%
5,5%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 87,2%
Kommun 2026
AlvestaVäxjö
28,1%
S32,1%
20,9%
27,1%
16,6%
SD11,1%
9,6%
5,0%
5,3%
10,1%
5,8%
5,7%
1,6%
3,4%
2,5%
4,5%
Valdeltagande 82,6%Valdeltagande 85,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Alvesta, den ljusare undre är Växjö. Skillnaden är Alvesta minus Växjö i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,9 % 33,9 % | 30,9 % 28,8 % | 31,0 % 31,3 % | 28,6 % 30,0 % | 29,0 % 32,5 % | 26,5 % 29,1 % | -2,6 |
| M | 24,1 % 26,7 % | 30,3 % 31,6 % | 20,5 % 24,0 % | 17,8 % 21,4 % | 17,9 % 21,4 % | 18,9 % 21,7 % | -2,7 |
| SD | 3,8 % 2,8 % | 7,8 % 5,1 % | 21,6 % 12,2 % | 25,1 % 15,4 % | 28,4 % 17,9 % | 24,8 % 15,6 % | +9,2 |
| C | 13,0 % 8,7 % | 11,2 % 7,5 % | 10,6 % 7,7 % | 9,1 % 9,2 % | 6,3 % 6,3 % | 6,0 % 6,3 % | -0,3 |
| V | 4,4 % 5,5 % | 4,5 % 5,2 % | 4,1 % 5,2 % | 5,0 % 7,2 % | 4,1 % 6,0 % | 6,8 % 9,0 % | -2,3 |
| KD | 7,5 % 7,7 % | 5,4 % 5,9 % | 4,2 % 5,0 % | 7,4 % 7,2 % | 7,3 % 5,8 % | 7,8 % 6,6 % | +1,1 |
| MP | 3,2 % 5,5 % | 4,3 % 7,7 % | 3,5 % 7,2 % | 2,6 % 4,2 % | 2,6 % 4,5 % | 3,8 % 5,5 % | -1,8 |
| L | 5,1 % 7,2 % | 4,7 % 7,2 % | 2,4 % 4,3 % | 2,9 % 4,4 % | 2,4 % 4,0 % | 4,0 % 4,8 % | -0,8 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 2,4 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,0 % 2,0 % | 0,8 % 1,0 % | 0,8 % 0,7 % | 1,4 % 1,1 % | 2,0 % 1,5 % | 1,4 % 1,3 % | +0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S26,5%29,1%-2,6pp
SD24,8%15,6%+9,2ppValdeltagande: Alvesta 84,5% · Växjö 87,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

