Hoppa till innehållet

Älvkarleby vs Tierp — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÄlvkarlebyTierp
31,9%
S
30,6%
16,8%
M
16,5%
27,2%
SD
23,9%
3,3%
C
5,8%
6,2%
V
5,8%
6,0%
KD
7,2%
3,5%
L
3,8%
3,1%
MP
4,3%
Valdeltagande 84,4%Valdeltagande 84,7%

Kommun 2026

ÄlvkarlebyTierp
30,4%
S
27,4%
25,3%
M
14,9%
19,3%
SD
16,1%
3,0%
C
10,8%
6,7%
V
5,7%
7,0%
KD
5,1%
1,2%
L
1,8%
2,8%
MP
4,4%
Valdeltagande 82,9%Valdeltagande 82,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Älvkarleby, den ljusare undre är Tierp. Skillnaden är Älvkarleby minus Tierp i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
54,4 %
45,8 %
48,9 %
42,9 %
47,0 %
42,6 %
39,3 %
33,9 %
35,5 %
34,1 %
31,9 %
30,6 %
+1,4
SD
3,8 %
3,1 %
7,9 %
6,3 %
19,9 %
14,3 %
26,7 %
20,9 %
31,0 %
26,6 %
27,2 %
23,9 %
+3,3
M
14,6 %
14,7 %
19,3 %
20,6 %
12,8 %
15,1 %
11,7 %
13,8 %
14,5 %
14,4 %
16,8 %
16,5 %
+0,3
C
4,6 %
14,3 %
3,2 %
10,4 %
3,1 %
9,7 %
4,4 %
11,3 %
3,3 %
7,1 %
3,3 %
5,8 %
-2,5
V
7,6 %
5,5 %
6,8 %
5,3 %
6,2 %
5,1 %
6,8 %
6,6 %
4,7 %
4,7 %
6,2 %
5,8 %
+0,4
KD
3,7 %
5,5 %
2,5 %
3,6 %
2,2 %
2,9 %
4,3 %
5,4 %
4,3 %
5,9 %
6,0 %
7,2 %
-1,2
L
5,0 %
5,5 %
5,0 %
4,6 %
2,8 %
2,9 %
3,4 %
3,1 %
2,4 %
2,5 %
3,5 %
3,8 %
-0,3
MP
3,5 %
3,6 %
5,2 %
4,7 %
3,8 %
4,2 %
2,2 %
2,7 %
2,9 %
3,3 %
3,1 %
4,3 %
-1,3
ÖVR
2,9 %
2,0 %
1,0 %
1,6 %
0,8 %
1,3 %
1,2 %
2,2 %
1,4 %
1,3 %
2,1 %
2,2 %
-0,0
FI
—
—
—
—
1,4 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD27,2%23,9%+3,3pp
C3,3%5,8%-2,5pp

Valdeltagande: Älvkarleby 84,4% · Tierp 84,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad