Älvsbyn vs Arvidsjaur — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÄlvsbynArvidsjaur
41,6%
S36,5%
16,8%
15,8%
18,3%
SD20,8%
5,1%
5,8%
6,0%
6,5%
5,5%
6,6%
2,6%
3,7%
2,3%
2,6%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 83,8%
Kommun 2026
ÄlvsbynArvidsjaur
44,1%
S39,0%
26,0%
12,5%
7,2%
SD10,4%
9,4%
20,0%
6,2%
14,2%
4,1%
1,4%
0,2%
2,1%
0,6%
0,4%
Valdeltagande 80,5%Valdeltagande 80,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Älvsbyn, den ljusare undre är Arvidsjaur. Skillnaden är Älvsbyn minus Arvidsjaur i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,7 % 57,5 % | 54,6 % 54,0 % | 53,5 % 52,1 % | 44,8 % 44,6 % | 43,2 % 42,0 % | 41,6 % 36,5 % | +5,1 |
| SD | 1,6 % 1,0 % | 5,2 % 4,5 % | 12,8 % 13,1 % | 16,6 % 16,4 % | 20,5 % 24,0 % | 18,3 % 20,8 % | -2,5 |
| M | 7,8 % 10,5 % | 10,8 % 13,3 % | 8,1 % 10,2 % | 8,6 % 9,3 % | 13,3 % 10,8 % | 16,8 % 15,8 % | +1,0 |
| V | 11,3 % 12,5 % | 11,7 % 11,1 % | 9,2 % 10,2 % | 10,7 % 10,6 % | 6,1 % 7,1 % | 6,0 % 6,5 % | -0,5 |
| C | 8,6 % 7,5 % | 6,2 % 7,2 % | 6,1 % 6,2 % | 9,0 % 9,3 % | 6,6 % 5,7 % | 5,1 % 5,8 % | -0,6 |
| KD | 4,7 % 2,1 % | 3,5 % 2,0 % | 3,2 % 1,8 % | 4,6 % 3,9 % | 5,4 % 5,1 % | 5,5 % 6,6 % | -1,1 |
| ÖVR | 4,4 % 3,3 % | 1,3 % 1,1 % | 0,8 % 0,6 % | 1,4 % 1,3 % | 1,1 % 0,9 % | 1,8 % 1,7 % | +0,2 |
| L | 3,1 % 3,9 % | 4,0 % 4,1 % | 2,7 % 3,1 % | 3,0 % 3,6 % | 2,3 % 3,3 % | 2,6 % 3,7 % | -1,1 |
| MP | 2,1 % 1,7 % | 2,7 % 2,6 % | 2,2 % 1,6 % | 1,2 % 0,9 % | 1,6 % 1,3 % | 2,3 % 2,6 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 1,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S41,6%36,5%+5,1pp
SD18,3%20,8%-2,5ppValdeltagande: Älvsbyn 83,3% · Arvidsjaur 83,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

