Älvsbyn vs Boden — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÄlvsbynBoden
41,6%
S38,1%
16,8%
17,6%
18,3%
SD19,7%
5,1%
5,3%
6,0%
5,3%
5,5%
5,7%
2,6%
3,4%
2,3%
3,3%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 84,6%
Kommun 2026
ÄlvsbynBoden
44,1%
S35,0%
26,0%
19,5%
7,2%
SD13,1%
9,4%
7,9%
6,2%
5,6%
4,1%
3,4%
0,2%
1,1%
0,6%
2,3%
Valdeltagande 80,5%Valdeltagande 81,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Älvsbyn, den ljusare undre är Boden. Skillnaden är Älvsbyn minus Boden i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,7 % 48,9 % | 54,6 % 49,8 % | 53,5 % 46,5 % | 44,8 % 41,8 % | 43,2 % 42,2 % | 41,6 % 38,1 % | +3,5 |
| SD | 1,6 % 1,8 % | 5,2 % 4,5 % | 12,8 % 14,7 % | 16,6 % 17,8 % | 20,5 % 22,7 % | 18,3 % 19,7 % | -1,4 |
| M | 7,8 % 17,9 % | 10,8 % 20,9 % | 8,1 % 15,4 % | 8,6 % 14,3 % | 13,3 % 14,7 % | 16,8 % 17,6 % | -0,8 |
| V | 11,3 % 8,8 % | 11,7 % 8,0 % | 9,2 % 6,6 % | 10,7 % 8,1 % | 6,1 % 5,3 % | 6,0 % 5,3 % | +0,6 |
| C | 8,6 % 5,5 % | 6,2 % 3,6 % | 6,1 % 3,7 % | 9,0 % 6,2 % | 6,6 % 4,8 % | 5,1 % 5,3 % | -0,1 |
| KD | 4,7 % 4,7 % | 3,5 % 3,2 % | 3,2 % 2,8 % | 4,6 % 4,6 % | 5,4 % 4,5 % | 5,5 % 5,7 % | -0,2 |
| ÖVR | 4,4 % 5,2 % | 1,3 % 1,0 % | 0,8 % 0,7 % | 1,4 % 1,4 % | 1,1 % 1,1 % | 1,8 % 1,6 % | +0,2 |
| L | 3,1 % 4,2 % | 4,0 % 4,7 % | 2,7 % 4,1 % | 3,0 % 3,6 % | 2,3 % 2,4 % | 2,6 % 3,4 % | -0,8 |
| MP | 2,1 % 2,9 % | 2,7 % 4,2 % | 2,2 % 3,6 % | 1,2 % 2,2 % | 1,6 % 2,5 % | 2,3 % 3,3 % | -1,0 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S41,6%38,1%+3,5ppValdeltagande: Älvsbyn 83,3% · Boden 84,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

