Älvsbyn vs Jokkmokk — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÄlvsbynJokkmokk
41,6%
S33,6%
16,8%
11,8%
18,3%
SD17,5%
5,1%
3,8%
6,0%
7,4%
5,5%
6,5%
2,6%
2,9%
2,3%
14,4%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 80,0%
Kommun 2026
ÄlvsbynJokkmokk
44,1%
S27,7%
26,0%
16,7%
7,2%
SD5,1%
9,4%
0,3%
6,2%
6,8%
4,1%
2,5%
0,2%
0,2%
0,6%
22,4%
Valdeltagande 80,5%Valdeltagande 77,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Älvsbyn, den ljusare undre är Jokkmokk. Skillnaden är Älvsbyn minus Jokkmokk i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,7 % 47,8 % | 54,6 % 52,6 % | 53,5 % 48,5 % | 44,8 % 40,3 % | 43,2 % 34,2 % | 41,6 % 33,6 % | +8,0 |
| SD | 1,6 % 1,0 % | 5,2 % 3,7 % | 12,8 % 12,8 % | 16,6 % 16,8 % | 20,5 % 22,5 % | 18,3 % 17,5 % | +0,8 |
| M | 7,8 % 10,8 % | 10,8 % 13,6 % | 8,1 % 9,1 % | 8,6 % 8,3 % | 13,3 % 9,9 % | 16,8 % 11,8 % | +5,0 |
| V | 11,3 % 14,7 % | 11,7 % 10,4 % | 9,2 % 9,7 % | 10,7 % 14,6 % | 6,1 % 9,2 % | 6,0 % 7,4 % | -1,4 |
| MP | 2,1 % 6,5 % | 2,7 % 7,7 % | 2,2 % 9,5 % | 1,2 % 7,1 % | 1,6 % 11,8 % | 2,3 % 14,4 % | -12,1 |
| C | 8,6 % 5,5 % | 6,2 % 3,8 % | 6,1 % 2,4 % | 9,0 % 5,2 % | 6,6 % 4,4 % | 5,1 % 3,8 % | +1,3 |
| KD | 4,7 % 2,3 % | 3,5 % 1,9 % | 3,2 % 1,3 % | 4,6 % 3,9 % | 5,4 % 4,5 % | 5,5 % 6,5 % | -1,0 |
| L | 3,1 % 5,8 % | 4,0 % 5,0 % | 2,7 % 3,2 % | 3,0 % 2,7 % | 2,3 % 2,0 % | 2,6 % 2,9 % | -0,3 |
| ÖVR | 4,4 % 5,4 % | 1,3 % 1,2 % | 0,8 % 0,7 % | 1,4 % 1,1 % | 1,1 % 1,5 % | 1,8 % 2,1 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 2,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S41,6%33,6%+8,0ppValdeltagande: Älvsbyn 83,3% · Jokkmokk 80,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

