Hoppa till innehållet

Älvsbyn vs Piteå — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÄlvsbynPiteå
41,6%
S
42,6%
16,8%
M
15,4%
18,3%
SD
15,5%
5,1%
C
5,9%
6,0%
V
6,5%
5,5%
KD
5,8%
2,6%
L
3,0%
2,3%
MP
3,6%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 86,9%

Kommun 2026

ÄlvsbynPiteå
44,1%
S
36,1%
26,0%
M
17,8%
7,2%
SD
10,8%
9,4%
C
12,4%
6,2%
V
8,1%
4,1%
KD
5,4%
0,2%
L
1,2%
0,6%
MP
3,0%
Valdeltagande 80,5%Valdeltagande 86,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Älvsbyn, den ljusare undre är Piteå. Skillnaden är Älvsbyn minus Piteå i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
56,7 %
56,7 %
54,6 %
56,5 %
53,5 %
53,6 %
44,8 %
47,5 %
43,2 %
48,0 %
41,6 %
42,6 %
-1,0
SD
1,6 %
0,8 %
5,2 %
2,4 %
12,8 %
7,6 %
16,6 %
11,8 %
20,5 %
16,1 %
18,3 %
15,5 %
+2,8
M
7,8 %
10,5 %
10,8 %
13,8 %
8,1 %
11,6 %
8,6 %
11,8 %
13,3 %
12,8 %
16,8 %
15,4 %
+1,4
V
11,3 %
8,5 %
11,7 %
8,0 %
9,2 %
8,0 %
10,7 %
10,6 %
6,1 %
6,9 %
6,0 %
6,5 %
-0,6
C
8,6 %
7,0 %
6,2 %
4,9 %
6,1 %
5,0 %
9,0 %
7,5 %
6,6 %
6,0 %
5,1 %
5,9 %
-0,8
KD
4,7 %
5,0 %
3,5 %
4,0 %
3,2 %
3,5 %
4,6 %
4,8 %
5,4 %
4,0 %
5,5 %
5,8 %
-0,3
MP
2,1 %
3,8 %
2,7 %
5,3 %
2,2 %
4,6 %
1,2 %
2,4 %
1,6 %
3,0 %
2,3 %
3,6 %
-1,3
ÖVR
4,4 %
3,6 %
1,3 %
0,9 %
0,8 %
0,5 %
1,4 %
1,1 %
1,1 %
1,1 %
1,8 %
1,6 %
+0,2
L
3,1 %
4,0 %
4,0 %
4,2 %
2,7 %
2,9 %
3,0 %
2,5 %
2,3 %
2,0 %
2,6 %
3,0 %
-0,4
FI
—
—
—
—
1,5 %
2,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD18,3%15,5%+2,8pp

Valdeltagande: Älvsbyn 83,3% · Piteå 86,9%

Data: ValmyndighetenUppdaterad