Hoppa till innehållet

Åmål vs Bengtsfors — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÅmålBengtsfors
28,8%
S
28,1%
16,6%
M
15,8%
24,4%
SD
26,3%
5,1%
C
6,2%
8,3%
V
6,2%
6,9%
KD
7,2%
4,1%
L
3,9%
4,1%
MP
4,3%
Valdeltagande 83,0%Valdeltagande 83,1%

Kommun 2026

ÅmålBengtsfors
28,2%
S
35,7%
23,9%
M
25,8%
18,3%
SD
9,8%
6,0%
C
12,5%
8,1%
V
5,1%
5,3%
KD
3,8%
2,7%
L
0,5%
5,3%
MP
1,7%
Valdeltagande 81,7%Valdeltagande 78,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Åmål, den ljusare undre är Bengtsfors. Skillnaden är Åmål minus Bengtsfors i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
44,2 %
42,8 %
39,7 %
38,5 %
39,1 %
37,5 %
34,9 %
31,8 %
33,0 %
32,6 %
28,8 %
28,1 %
+0,6
SD
2,4 %
2,1 %
5,5 %
5,7 %
17,0 %
19,3 %
23,2 %
25,9 %
28,2 %
29,7 %
24,4 %
26,3 %
-1,9
M
18,4 %
16,6 %
24,8 %
23,1 %
16,6 %
15,9 %
13,8 %
14,3 %
15,7 %
14,3 %
16,6 %
15,8 %
+0,7
C
11,1 %
14,4 %
6,6 %
10,9 %
7,2 %
9,6 %
7,5 %
9,3 %
5,0 %
5,9 %
5,1 %
6,2 %
-1,1
V
5,8 %
5,5 %
5,3 %
5,2 %
5,1 %
3,7 %
6,7 %
5,3 %
5,2 %
4,5 %
8,3 %
6,2 %
+2,1
KD
6,4 %
6,9 %
5,2 %
5,8 %
3,6 %
4,5 %
5,9 %
7,4 %
5,7 %
6,5 %
6,9 %
7,2 %
-0,3
MP
4,2 %
4,0 %
6,1 %
4,9 %
5,0 %
3,3 %
3,1 %
2,3 %
3,1 %
3,3 %
4,1 %
4,3 %
-0,2
L
5,1 %
4,9 %
6,0 %
5,2 %
3,9 %
3,0 %
3,4 %
2,6 %
2,9 %
2,4 %
4,1 %
3,9 %
+0,2
ÖVR
2,5 %
2,8 %
0,8 %
0,8 %
0,7 %
0,9 %
1,4 %
1,1 %
1,2 %
0,8 %
1,9 %
2,1 %
-0,2
FI
—
—
—
—
1,9 %
2,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

V8,3%6,2%+2,1pp

Valdeltagande: Åmål 83,0% · Bengtsfors 83,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad