Åmål vs Lidköping — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÅmålLidköping
28,8%
S30,5%
16,6%
19,3%
24,4%
SD19,7%
5,1%
6,2%
8,3%
5,6%
6,9%
7,9%
4,1%
4,9%
4,1%
4,4%
Valdeltagande 83,0%Valdeltagande 88,0%
Kommun 2026
ÅmålLidköping
28,2%
S25,5%
23,9%
15,9%
18,3%
SD13,6%
6,0%
4,6%
8,1%
5,3%
5,3%
7,3%
2,7%
3,1%
5,3%
2,9%
Valdeltagande 81,7%Valdeltagande 86,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Åmål, den ljusare undre är Lidköping. Skillnaden är Åmål minus Lidköping i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,2 % 39,5 % | 39,7 % 35,3 % | 39,1 % 36,1 % | 34,9 % 33,2 % | 33,0 % 34,1 % | 28,8 % 30,5 % | -1,7 |
| SD | 2,4 % 2,8 % | 5,5 % 5,1 % | 17,0 % 12,5 % | 23,2 % 17,3 % | 28,2 % 21,4 % | 24,4 % 19,7 % | +4,7 |
| M | 18,4 % 22,4 % | 24,8 % 26,3 % | 16,6 % 19,8 % | 13,8 % 17,3 % | 15,7 % 17,6 % | 16,6 % 19,3 % | -2,7 |
| C | 11,1 % 8,8 % | 6,6 % 7,1 % | 7,2 % 7,0 % | 7,5 % 8,9 % | 5,0 % 6,4 % | 5,1 % 6,2 % | -1,2 |
| KD | 6,4 % 8,8 % | 5,2 % 6,5 % | 3,6 % 5,4 % | 5,9 % 7,2 % | 5,7 % 6,6 % | 6,9 % 7,9 % | -1,1 |
| V | 5,8 % 6,4 % | 5,3 % 5,7 % | 5,1 % 5,6 % | 6,7 % 6,4 % | 5,2 % 5,0 % | 8,3 % 5,6 % | +2,7 |
| L | 5,1 % 5,4 % | 6,0 % 6,7 % | 3,9 % 5,1 % | 3,4 % 4,9 % | 2,9 % 3,9 % | 4,1 % 4,9 % | -0,8 |
| MP | 4,2 % 4,3 % | 6,1 % 6,4 % | 5,0 % 5,8 % | 3,1 % 3,6 % | 3,1 % 3,9 % | 4,1 % 4,4 % | -0,4 |
| ÖVR | 2,5 % 1,8 % | 0,8 % 0,8 % | 0,7 % 0,9 % | 1,4 % 1,1 % | 1,2 % 1,2 % | 1,9 % 1,4 % | +0,4 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD24,4%19,7%+4,7ppValdeltagande: Åmål 83,0% · Lidköping 88,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

