Hoppa till innehållet

Åmål vs Mellerud — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÅmålMellerud
28,8%
S
23,6%
16,6%
M
20,4%
24,4%
SD
26,6%
5,1%
C
7,3%
8,3%
V
5,0%
6,9%
KD
8,1%
4,1%
L
3,8%
4,1%
MP
3,3%
Valdeltagande 83,0%Valdeltagande 84,2%

Kommun 2026

ÅmålMellerud
28,2%
S
23,2%
23,9%
M
29,4%
18,3%
SD
17,5%
6,0%
C
10,8%
8,1%
V
4,5%
5,3%
KD
4,4%
2,7%
L
0,5%
5,3%
MP
2,5%
Valdeltagande 81,7%Valdeltagande 81,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Åmål, den ljusare undre är Mellerud. Skillnaden är Åmål minus Mellerud i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
44,2 %
34,2 %
39,7 %
29,7 %
39,1 %
30,6 %
34,9 %
25,3 %
33,0 %
26,0 %
28,8 %
23,6 %
+5,2
SD
2,4 %
4,3 %
5,5 %
7,7 %
17,0 %
21,1 %
23,2 %
28,6 %
28,2 %
32,4 %
24,4 %
26,6 %
-2,2
M
18,4 %
20,5 %
24,8 %
26,4 %
16,6 %
18,4 %
13,8 %
16,4 %
15,7 %
17,2 %
16,6 %
20,4 %
-3,9
C
11,1 %
15,9 %
6,6 %
13,3 %
7,2 %
12,6 %
7,5 %
12,0 %
5,0 %
7,4 %
5,1 %
7,3 %
-2,3
KD
6,4 %
9,4 %
5,2 %
6,5 %
3,6 %
4,8 %
5,9 %
7,1 %
5,7 %
6,8 %
6,9 %
8,1 %
-1,2
V
5,8 %
5,0 %
5,3 %
5,0 %
5,1 %
3,7 %
6,7 %
4,3 %
5,2 %
3,4 %
8,3 %
5,0 %
+3,3
L
5,1 %
5,3 %
6,0 %
6,1 %
3,9 %
3,3 %
3,4 %
2,8 %
2,9 %
2,3 %
4,1 %
3,8 %
+0,3
MP
4,2 %
3,1 %
6,1 %
4,5 %
5,0 %
3,3 %
3,1 %
2,5 %
3,1 %
2,6 %
4,1 %
3,3 %
+0,8
ÖVR
2,5 %
2,2 %
0,8 %
0,8 %
0,7 %
0,6 %
1,4 %
1,1 %
1,2 %
1,8 %
1,9 %
1,9 %
-0,0
FI
—
—
—
—
1,9 %
1,5 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S28,8%23,6%+5,2pp
M16,6%20,4%-3,9pp
SD24,4%26,6%-2,2pp
C5,1%7,3%-2,3pp
V8,3%5,0%+3,3pp

Valdeltagande: Åmål 83,0% · Mellerud 84,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad