Hoppa till innehållet

Åmål vs Säffle — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÅmålSäffle
28,8%
S
26,0%
16,6%
M
18,9%
24,4%
SD
25,9%
5,1%
C
7,5%
8,3%
V
4,6%
6,9%
KD
8,6%
4,1%
L
4,0%
4,1%
MP
2,8%
Valdeltagande 83,0%Valdeltagande 83,8%

Kommun 2026

ÅmålSäffle
28,2%
S
20,7%
23,9%
M
18,4%
18,3%
SD
14,3%
6,0%
C
15,7%
8,1%
V
3,1%
5,3%
KD
7,8%
2,7%
L
2,3%
5,3%
MP
3,5%
Valdeltagande 81,7%Valdeltagande 80,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Åmål, den ljusare undre är Säffle. Skillnaden är Åmål minus Säffle i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
44,2 %
36,8 %
39,7 %
33,6 %
39,1 %
33,3 %
34,9 %
27,7 %
33,0 %
28,0 %
28,8 %
26,0 %
+2,8
SD
2,4 %
3,9 %
5,5 %
6,4 %
17,0 %
17,9 %
23,2 %
25,1 %
28,2 %
29,3 %
24,4 %
25,9 %
-1,5
M
18,4 %
20,6 %
24,8 %
27,4 %
16,6 %
19,1 %
13,8 %
15,6 %
15,7 %
16,7 %
16,6 %
18,9 %
-2,4
C
11,1 %
17,1 %
6,6 %
12,1 %
7,2 %
13,6 %
7,5 %
14,2 %
5,0 %
9,1 %
5,1 %
7,5 %
-2,4
KD
6,4 %
7,0 %
5,2 %
5,9 %
3,6 %
4,2 %
5,9 %
6,8 %
5,7 %
7,5 %
6,9 %
8,6 %
-1,7
V
5,8 %
4,2 %
5,3 %
3,9 %
5,1 %
3,5 %
6,7 %
4,6 %
5,2 %
3,6 %
8,3 %
4,6 %
+3,7
MP
4,2 %
2,5 %
6,1 %
4,4 %
5,0 %
3,3 %
3,1 %
2,0 %
3,1 %
2,1 %
4,1 %
2,8 %
+1,3
L
5,1 %
5,2 %
6,0 %
5,6 %
3,9 %
3,4 %
3,4 %
3,1 %
2,9 %
2,7 %
4,1 %
4,0 %
+0,0
ÖVR
2,5 %
2,8 %
0,8 %
0,7 %
0,7 %
0,6 %
1,4 %
1,0 %
1,2 %
1,0 %
1,9 %
1,6 %
+0,3
FI
—
—
—
—
1,9 %
1,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S28,8%26,0%+2,8pp
M16,6%18,9%-2,4pp
C5,1%7,5%-2,4pp
V8,3%4,6%+3,7pp

Valdeltagande: Åmål 83,0% · Säffle 83,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad