Aneby vs Jönköping — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
AnebyJönköping
22,2%
S27,7%
18,1%
20,2%
23,9%
SD17,4%
8,8%
7,3%
4,2%
6,6%
13,3%
9,9%
4,5%
4,9%
3,0%
4,7%
Valdeltagande 88,1%Valdeltagande 86,2%
Kommun 2026
AnebyJönköping
23,5%
S27,9%
20,4%
22,0%
15,8%
SD14,5%
18,5%
6,5%
4,4%
7,4%
12,8%
14,2%
2,6%
2,6%
0,4%
4,3%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 83,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Aneby, den ljusare undre är Jönköping. Skillnaden är Aneby minus Jönköping i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,5 % 34,5 % | 26,6 % 29,5 % | 29,1 % 30,5 % | 23,9 % 27,6 % | 25,0 % 29,9 % | 22,2 % 27,7 % | -5,5 |
| M | 17,6 % 22,9 % | 22,6 % 27,9 % | 16,8 % 21,9 % | 16,2 % 18,6 % | 16,8 % 19,4 % | 18,1 % 20,2 % | -2,2 |
| SD | 3,3 % 2,6 % | 7,6 % 5,5 % | 16,5 % 12,5 % | 21,1 % 16,4 % | 26,9 % 19,4 % | 23,9 % 17,4 % | +6,5 |
| KD | 22,0 % 17,0 % | 17,7 % 13,5 % | 13,5 % 11,1 % | 14,5 % 12,3 % | 11,4 % 9,1 % | 13,3 % 9,9 % | +3,4 |
| C | 13,1 % 5,8 % | 12,3 % 5,3 % | 12,3 % 5,8 % | 12,8 % 9,2 % | 9,3 % 7,5 % | 8,8 % 7,3 % | +1,6 |
| MP | 2,8 % 4,1 % | 4,6 % 6,4 % | 4,8 % 6,8 % | 2,3 % 4,2 % | 2,7 % 4,2 % | 3,0 % 4,7 % | -1,7 |
| V | 3,2 % 5,0 % | 3,0 % 4,8 % | 2,6 % 4,6 % | 4,0 % 5,9 % | 2,7 % 4,8 % | 4,2 % 6,6 % | -2,4 |
| L | 4,9 % 6,0 % | 5,0 % 6,3 % | 2,9 % 4,2 % | 3,4 % 4,6 % | 3,5 % 4,4 % | 4,5 % 4,9 % | -0,4 |
| ÖVR | 1,6 % 2,1 % | 0,6 % 0,8 % | 0,6 % 0,7 % | 1,7 % 1,2 % | 1,8 % 1,3 % | 2,1 % 1,4 % | +0,7 |
| FI | — — | — — | 0,8 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S22,2%27,7%-5,5pp
SD23,9%17,4%+6,5ppValdeltagande: Aneby 88,1% · Jönköping 86,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

