Hoppa till innehållet

Aneby vs Nässjö — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

AnebyNässjö
22,2%
S
27,6%
18,1%
M
17,4%
23,9%
SD
24,4%
8,8%
C
5,7%
4,2%
V
6,3%
13,3%
KD
9,6%
4,5%
L
4,3%
3,0%
MP
3,3%
Valdeltagande 88,1%Valdeltagande 84,5%

Kommun 2026

AnebyNässjö
23,5%
S
24,7%
20,4%
M
14,8%
15,8%
SD
25,9%
18,5%
C
5,3%
4,4%
V
5,6%
12,8%
KD
11,7%
2,6%
L
4,1%
0,4%
MP
2,9%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 82,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Aneby, den ljusare undre är Nässjö. Skillnaden är Aneby minus Nässjö i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
31,5 %
40,9 %
26,6 %
34,4 %
29,1 %
33,8 %
23,9 %
29,4 %
25,0 %
30,0 %
22,2 %
27,6 %
-5,4
SD
3,3 %
3,2 %
7,6 %
7,7 %
16,5 %
19,3 %
21,1 %
22,9 %
26,9 %
28,0 %
23,9 %
24,4 %
-0,4
M
17,6 %
19,2 %
22,6 %
24,1 %
16,8 %
16,7 %
16,2 %
15,4 %
16,8 %
15,9 %
18,1 %
17,4 %
+0,7
KD
22,0 %
14,0 %
17,7 %
11,0 %
13,5 %
9,2 %
14,5 %
10,8 %
11,4 %
8,4 %
13,3 %
9,6 %
+3,7
C
13,1 %
8,0 %
12,3 %
7,0 %
12,3 %
7,0 %
12,8 %
8,4 %
9,3 %
6,2 %
8,8 %
5,7 %
+3,2
V
3,2 %
5,4 %
3,0 %
5,0 %
2,6 %
4,1 %
4,0 %
5,4 %
2,7 %
4,0 %
4,2 %
6,3 %
-2,1
MP
2,8 %
3,5 %
4,6 %
5,2 %
4,8 %
5,2 %
2,3 %
2,9 %
2,7 %
3,0 %
3,0 %
3,3 %
-0,2
L
4,9 %
4,2 %
5,0 %
4,9 %
2,9 %
2,8 %
3,4 %
3,5 %
3,5 %
3,2 %
4,5 %
4,3 %
+0,1
ÖVR
1,6 %
1,7 %
0,6 %
0,7 %
0,6 %
0,7 %
1,7 %
1,4 %
1,8 %
1,3 %
2,1 %
1,6 %
+0,5
FI
—
—
—
—
0,8 %
1,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S22,2%27,6%-5,4pp
C8,8%5,7%+3,2pp
V4,2%6,3%-2,1pp
KD13,3%9,6%+3,7pp

Valdeltagande: Aneby 88,1% · Nässjö 84,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad