Hoppa till innehållet

Aneby vs Tranås — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

AnebyTranås
22,2%
S
30,2%
18,1%
M
19,2%
23,9%
SD
21,0%
8,8%
C
5,9%
4,2%
V
5,8%
13,3%
KD
8,0%
4,5%
L
4,6%
3,0%
MP
4,1%
Valdeltagande 88,1%Valdeltagande 86,2%

Kommun 2026

AnebyTranås
23,5%
S
30,3%
20,4%
M
20,6%
15,8%
SD
18,8%
18,5%
C
6,9%
4,4%
V
6,0%
12,8%
KD
6,2%
2,6%
L
6,5%
0,4%
MP
4,7%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 84,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Aneby, den ljusare undre är Tranås. Skillnaden är Aneby minus Tranås i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
31,5 %
40,2 %
26,6 %
34,8 %
29,1 %
36,1 %
23,9 %
31,7 %
25,0 %
33,9 %
22,2 %
30,2 %
-8,1
SD
3,3 %
2,9 %
7,6 %
6,4 %
16,5 %
15,5 %
21,1 %
19,5 %
26,9 %
23,2 %
23,9 %
21,0 %
+3,0
M
17,6 %
22,0 %
22,6 %
26,8 %
16,8 %
18,9 %
16,2 %
16,7 %
16,8 %
18,2 %
18,1 %
19,2 %
-1,1
KD
22,0 %
12,5 %
17,7 %
9,6 %
13,5 %
7,7 %
14,5 %
9,2 %
11,4 %
6,9 %
13,3 %
8,0 %
+5,3
C
13,1 %
6,9 %
12,3 %
6,5 %
12,3 %
6,4 %
12,8 %
9,2 %
9,3 %
6,3 %
8,8 %
5,9 %
+2,9
MP
2,8 %
3,8 %
4,6 %
6,3 %
4,8 %
5,5 %
2,3 %
3,1 %
2,7 %
3,2 %
3,0 %
4,1 %
-1,1
V
3,2 %
4,6 %
3,0 %
3,9 %
2,6 %
4,0 %
4,0 %
5,3 %
2,7 %
3,7 %
4,2 %
5,8 %
-1,6
L
4,9 %
5,3 %
5,0 %
5,4 %
2,9 %
3,8 %
3,4 %
4,0 %
3,5 %
3,4 %
4,5 %
4,6 %
-0,1
ÖVR
1,6 %
1,8 %
0,6 %
0,5 %
0,6 %
0,6 %
1,7 %
1,4 %
1,8 %
1,1 %
2,1 %
1,3 %
+0,8
FI
—
—
—
—
0,8 %
1,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S22,2%30,2%-8,1pp
SD23,9%21,0%+3,0pp
C8,8%5,9%+2,9pp
KD13,3%8,0%+5,3pp

Valdeltagande: Aneby 88,1% · Tranås 86,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad