Ånge vs Berg — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÅngeBerg
33,2%
S27,4%
14,3%
20,4%
26,4%
SD22,5%
5,6%
10,2%
5,2%
4,6%
8,0%
4,7%
3,1%
3,2%
2,4%
4,9%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 83,5%
Kommun 2026
ÅngeBerg
30,8%
S36,4%
9,1%
28,0%
13,4%
SD12,6%
3,5%
15,2%
4,3%
4,1%
3,9%
1,9%
0,2%
0,7%
0,6%
0,9%
Valdeltagande 79,9%Valdeltagande 81,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ånge, den ljusare undre är Berg. Skillnaden är Ånge minus Berg i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,6 % 35,9 % | 49,8 % 39,4 % | 49,7 % 39,0 % | 41,9 % 32,0 % | 37,2 % 32,4 % | 33,2 % 27,4 % | +5,8 |
| SD | 3,3 % 1,7 % | 5,9 % 4,7 % | 16,1 % 14,1 % | 22,1 % 19,6 % | 29,8 % 24,5 % | 26,4 % 22,5 % | +3,9 |
| C | 12,2 % 24,3 % | 7,7 % 17,5 % | 7,5 % 15,6 % | 8,6 % 16,9 % | 5,5 % 9,5 % | 5,6 % 10,2 % | -4,7 |
| M | 14,0 % 16,4 % | 18,9 % 21,4 % | 11,4 % 17,0 % | 11,3 % 15,3 % | 12,3 % 17,3 % | 14,3 % 20,4 % | -6,0 |
| V | 8,5 % 7,7 % | 6,9 % 5,3 % | 5,8 % 4,5 % | 6,8 % 6,3 % | 4,8 % 4,3 % | 5,2 % 4,6 % | +0,6 |
| KD | 5,0 % 4,2 % | 2,9 % 2,6 % | 2,7 % 1,7 % | 4,9 % 4,6 % | 6,0 % 5,7 % | 8,0 % 4,7 % | +3,3 |
| MP | 2,6 % 4,3 % | 3,1 % 5,3 % | 1,9 % 3,8 % | 1,1 % 2,2 % | 1,5 % 3,4 % | 2,4 % 4,9 % | -2,5 |
| L | 3,4 % 2,2 % | 3,2 % 2,7 % | 1,4 % 1,8 % | 1,6 % 1,7 % | 1,7 % 1,4 % | 3,1 % 3,2 % | -0,1 |
| ÖVR | 2,5 % 3,4 % | 1,6 % 1,2 % | 1,9 % 0,7 % | 1,8 % 1,4 % | 1,1 % 1,5 % | 1,9 % 2,1 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,2%27,4%+5,8pp
SD26,4%22,5%+3,9ppValdeltagande: Ånge 82,0% · Berg 83,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

