Hoppa till innehållet

Ånge vs Härjedalen — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÅngeHärjedalen
33,2%
S
28,8%
14,3%
M
17,9%
26,4%
SD
22,4%
5,6%
C
8,1%
5,2%
V
4,4%
8,0%
KD
8,0%
3,1%
L
3,7%
2,4%
MP
4,7%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 83,8%

Kommun 2026

ÅngeHärjedalen
30,8%
S
28,5%
9,1%
M
20,9%
13,4%
SD
14,0%
3,5%
C
11,4%
4,3%
V
5,9%
3,9%
KD
4,7%
0,2%
L
6,5%
0,6%
MP
1,3%
Valdeltagande 79,9%Valdeltagande 80,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ånge, den ljusare undre är Härjedalen. Skillnaden är Ånge minus Härjedalen i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
48,6 %
45,7 %
49,8 %
44,6 %
49,7 %
42,9 %
41,9 %
34,9 %
37,2 %
33,4 %
33,2 %
28,8 %
+4,4
SD
3,3 %
2,7 %
5,9 %
7,0 %
16,1 %
15,2 %
22,1 %
18,8 %
29,8 %
25,5 %
26,4 %
22,4 %
+4,0
M
14,0 %
17,2 %
18,9 %
22,2 %
11,4 %
17,1 %
11,3 %
14,0 %
12,3 %
13,4 %
14,3 %
17,9 %
-3,5
C
12,2 %
12,9 %
7,7 %
9,4 %
7,5 %
10,4 %
8,6 %
13,9 %
5,5 %
8,0 %
5,6 %
8,1 %
-2,5
V
8,5 %
8,2 %
6,9 %
6,0 %
5,8 %
5,2 %
6,8 %
7,1 %
4,8 %
5,5 %
5,2 %
4,4 %
+0,8
KD
5,0 %
3,8 %
2,9 %
2,3 %
2,7 %
1,9 %
4,9 %
4,3 %
6,0 %
6,8 %
8,0 %
8,0 %
0,0
MP
2,6 %
2,3 %
3,1 %
3,8 %
1,9 %
3,0 %
1,1 %
1,9 %
1,5 %
3,0 %
2,4 %
4,7 %
-2,4
L
3,4 %
4,7 %
3,2 %
3,8 %
1,4 %
2,1 %
1,6 %
2,8 %
1,7 %
3,0 %
3,1 %
3,7 %
-0,6
ÖVR
2,5 %
2,5 %
1,6 %
0,8 %
1,9 %
0,7 %
1,8 %
2,3 %
1,1 %
1,3 %
1,9 %
2,1 %
-0,2
FI
—
—
—
—
1,6 %
1,5 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S33,2%28,8%+4,4pp
M14,3%17,9%-3,5pp
SD26,4%22,4%+4,0pp
C5,6%8,1%-2,5pp
MP2,4%4,7%-2,4pp

Valdeltagande: Ånge 82,0% · Härjedalen 83,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad