Ånge vs Sundsvall — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÅngeSundsvall
33,2%
S33,7%
14,3%
18,3%
26,4%
SD18,1%
5,6%
6,3%
5,2%
6,7%
8,0%
6,3%
3,1%
4,3%
2,4%
4,9%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 85,3%
Kommun 2026
ÅngeSundsvall
30,8%
S33,7%
9,1%
22,1%
13,4%
SD13,3%
3,5%
5,6%
4,3%
7,4%
3,9%
7,2%
0,2%
2,3%
0,6%
3,8%
Valdeltagande 79,9%Valdeltagande 83,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ånge, den ljusare undre är Sundsvall. Skillnaden är Ånge minus Sundsvall i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,6 % 42,1 % | 49,8 % 38,4 % | 49,7 % 41,2 % | 41,9 % 37,7 % | 37,2 % 37,8 % | 33,2 % 33,7 % | -0,5 |
| SD | 3,3 % 2,8 % | 5,9 % 5,5 % | 16,1 % 11,7 % | 22,1 % 15,6 % | 29,8 % 20,1 % | 26,4 % 18,1 % | +8,3 |
| M | 14,0 % 21,0 % | 18,9 % 26,3 % | 11,4 % 19,7 % | 11,3 % 16,6 % | 12,3 % 16,7 % | 14,3 % 18,3 % | -3,9 |
| C | 12,2 % 8,2 % | 7,7 % 5,1 % | 7,5 % 5,3 % | 8,6 % 8,3 % | 5,5 % 6,4 % | 5,6 % 6,3 % | -0,7 |
| V | 8,5 % 6,6 % | 6,9 % 6,0 % | 5,8 % 5,6 % | 6,8 % 7,5 % | 4,8 % 5,7 % | 5,2 % 6,7 % | -1,5 |
| KD | 5,0 % 5,1 % | 2,9 % 3,9 % | 2,7 % 3,4 % | 4,9 % 5,0 % | 6,0 % 5,0 % | 8,0 % 6,3 % | +1,7 |
| L | 3,4 % 7,3 % | 3,2 % 6,7 % | 1,4 % 4,5 % | 1,6 % 4,8 % | 1,7 % 3,6 % | 3,1 % 4,3 % | -1,3 |
| MP | 2,6 % 4,5 % | 3,1 % 6,3 % | 1,9 % 5,1 % | 1,1 % 3,2 % | 1,5 % 3,8 % | 2,4 % 4,9 % | -2,5 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,5 % 2,4 % | 1,6 % 1,9 % | 1,9 % 0,9 % | 1,8 % 1,4 % | 1,1 % 1,1 % | 1,9 % 1,4 % | +0,5 |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD26,4%18,1%+8,3ppValdeltagande: Ånge 82,0% · Sundsvall 85,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

