Ängelholm vs Båstad — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÄngelholmBåstad
23,1%
S17,8%
24,8%
26,5%
24,2%
SD19,8%
6,3%
9,4%
3,8%
3,0%
7,4%
8,6%
5,5%
8,2%
3,9%
5,3%
Valdeltagande 86,3%Valdeltagande 87,2%
Kommun 2026
ÄngelholmBåstad
23,7%
S17,9%
30,6%
31,6%
18,4%
SD14,7%
5,8%
9,1%
3,5%
2,1%
4,5%
3,4%
2,1%
5,0%
3,1%
4,6%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 84,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ängelholm, den ljusare undre är Båstad. Skillnaden är Ängelholm minus Båstad i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,8 % 41,8 % | 40,7 % 44,1 % | 29,5 % 34,7 % | 25,3 % 28,5 % | 22,9 % 25,8 % | 24,8 % 26,5 % | -1,7 |
| SD | 4,7 % 3,6 % | 7,6 % 5,6 % | 17,6 % 14,8 % | 24,2 % 21,5 % | 28,0 % 24,7 % | 24,2 % 19,8 % | +4,4 |
| S | 27,5 % 18,2 % | 22,6 % 15,3 % | 26,5 % 18,2 % | 22,3 % 16,4 % | 25,7 % 20,7 % | 23,1 % 17,8 % | +5,3 |
| C | 7,1 % 12,7 % | 6,5 % 12,1 % | 6,2 % 10,1 % | 8,1 % 11,4 % | 5,8 % 7,6 % | 6,3 % 9,4 % | -3,1 |
| KD | 7,4 % 8,4 % | 5,8 % 7,2 % | 4,7 % 5,4 % | 7,3 % 8,5 % | 6,3 % 6,9 % | 7,4 % 8,6 % | -1,2 |
| L | 7,2 % 7,7 % | 6,5 % 7,4 % | 4,7 % 6,1 % | 4,7 % 5,4 % | 3,9 % 6,2 % | 5,5 % 8,2 % | -2,8 |
| MP | 3,7 % 3,7 % | 6,0 % 5,5 % | 6,0 % 6,3 % | 3,2 % 4,0 % | 3,4 % 4,2 % | 3,9 % 5,3 % | -1,4 |
| ÖVR | 4,0 % 2,1 % | 1,5 % 0,9 % | 0,7 % 0,6 % | 1,2 % 1,1 % | 1,1 % 1,2 % | 1,1 % 1,3 % | -0,2 |
| V | 2,7 % 1,8 % | 2,7 % 1,9 % | 2,7 % 2,1 % | 3,7 % 3,3 % | 3,1 % 2,6 % | 3,8 % 3,0 % | +0,7 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S23,1%17,8%+5,3pp
SD24,2%19,8%+4,4ppValdeltagande: Ängelholm 86,3% · Båstad 87,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

