Ängelholm vs Helsingborg — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÄngelholmHelsingborg
23,1%
S27,1%
24,8%
21,3%
24,2%
SD21,7%
6,3%
5,1%
3,8%
9,4%
7,4%
4,9%
5,5%
5,3%
3,9%
4,0%
Valdeltagande 86,3%Valdeltagande 81,3%
Kommun 2026
ÄngelholmHelsingborg
23,7%
S29,9%
30,6%
25,5%
18,4%
SD18,7%
5,8%
3,9%
3,5%
9,5%
4,5%
3,6%
2,1%
3,5%
3,1%
4,0%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 79,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ängelholm, den ljusare undre är Helsingborg. Skillnaden är Ängelholm minus Helsingborg i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,8 % 31,5 % | 40,7 % 36,2 % | 29,5 % 27,3 % | 25,3 % 23,5 % | 22,9 % 21,6 % | 24,8 % 21,3 % | +3,5 |
| S | 27,5 % 33,2 % | 22,6 % 27,7 % | 26,5 % 29,5 % | 22,3 % 26,6 % | 25,7 % 28,1 % | 23,1 % 27,1 % | -3,9 |
| SD | 4,7 % 6,3 % | 7,6 % 9,0 % | 17,6 % 17,4 % | 24,2 % 23,8 % | 28,0 % 26,3 % | 24,2 % 21,7 % | +2,4 |
| V | 2,7 % 3,5 % | 2,7 % 3,4 % | 2,7 % 4,1 % | 3,7 % 4,8 % | 3,1 % 5,0 % | 3,8 % 9,4 % | -5,7 |
| L | 7,2 % 8,7 % | 6,5 % 7,9 % | 4,7 % 5,3 % | 4,7 % 5,1 % | 3,9 % 4,4 % | 5,5 % 5,3 % | +0,2 |
| C | 7,1 % 3,8 % | 6,5 % 3,4 % | 6,2 % 3,4 % | 8,1 % 6,0 % | 5,8 % 5,0 % | 6,3 % 5,1 % | +1,2 |
| KD | 7,4 % 5,0 % | 5,8 % 4,4 % | 4,7 % 3,4 % | 7,3 % 5,3 % | 6,3 % 4,5 % | 7,4 % 4,9 % | +2,5 |
| MP | 3,7 % 4,1 % | 6,0 % 6,5 % | 6,0 % 6,7 % | 3,2 % 3,6 % | 3,4 % 3,4 % | 3,9 % 4,0 % | -0,1 |
| ÖVR | 4,0 % 3,9 % | 1,5 % 1,6 % | 0,7 % 0,9 % | 1,2 % 1,3 % | 1,1 % 1,7 % | 1,1 % 1,2 % | -0,0 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S23,1%27,1%-3,9pp
SD24,2%21,7%+2,4ppValdeltagande: Ängelholm 86,3% · Helsingborg 81,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

