Ängelholm vs Klippan — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÄngelholmKlippan
23,1%
S21,3%
24,8%
17,3%
24,2%
SD36,7%
6,3%
4,1%
3,8%
4,9%
7,4%
7,2%
5,5%
4,0%
3,9%
3,1%
Valdeltagande 86,3%Valdeltagande 81,3%
Kommun 2026
ÄngelholmKlippan
23,7%
S22,0%
30,6%
16,1%
18,4%
SD22,2%
5,8%
5,1%
3,5%
4,4%
4,5%
4,6%
2,1%
3,2%
3,1%
2,8%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 76,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ängelholm, den ljusare undre är Klippan. Skillnaden är Ängelholm minus Klippan i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,8 % 27,0 % | 40,7 % 30,9 % | 29,5 % 19,1 % | 25,3 % 15,7 % | 22,9 % 15,7 % | 24,8 % 17,3 % | +7,5 |
| SD | 4,7 % 7,5 % | 7,6 % 12,3 % | 17,6 % 25,6 % | 24,2 % 36,6 % | 28,0 % 40,3 % | 24,2 % 36,7 % | -12,5 |
| S | 27,5 % 38,3 % | 22,6 % 31,9 % | 26,5 % 33,7 % | 22,3 % 24,2 % | 25,7 % 23,7 % | 23,1 % 21,3 % | +1,9 |
| C | 7,1 % 7,3 % | 6,5 % 5,7 % | 6,2 % 5,3 % | 8,1 % 5,8 % | 5,8 % 4,1 % | 6,3 % 4,1 % | +2,2 |
| KD | 7,4 % 6,5 % | 5,8 % 5,2 % | 4,7 % 4,1 % | 7,3 % 6,8 % | 6,3 % 6,6 % | 7,4 % 7,2 % | +0,2 |
| L | 7,2 % 5,4 % | 6,5 % 5,1 % | 4,7 % 2,8 % | 4,7 % 3,1 % | 3,9 % 2,2 % | 5,5 % 4,0 % | +1,5 |
| MP | 3,7 % 2,5 % | 6,0 % 3,7 % | 6,0 % 3,8 % | 3,2 % 2,3 % | 3,4 % 2,3 % | 3,9 % 3,1 % | +0,8 |
| V | 2,7 % 2,9 % | 2,7 % 4,0 % | 2,7 % 3,4 % | 3,7 % 4,0 % | 3,1 % 3,5 % | 3,8 % 4,9 % | -1,1 |
| ÖVR | 4,0 % 2,6 % | 1,5 % 1,2 % | 0,7 % 0,9 % | 1,2 % 1,5 % | 1,1 % 1,7 % | 1,1 % 1,5 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD24,2%36,7%-12,5ppValdeltagande: Ängelholm 86,3% · Klippan 81,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

