Ängelholm vs Laholm — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÄngelholmLaholm
23,1%
S23,0%
24,8%
20,3%
24,2%
SD26,6%
6,3%
7,4%
3,8%
4,6%
7,4%
8,6%
5,5%
4,9%
3,9%
3,2%
Valdeltagande 86,3%Valdeltagande 85,6%
Kommun 2026
ÄngelholmLaholm
23,7%
S20,5%
30,6%
17,3%
18,4%
SD18,4%
5,8%
12,3%
3,5%
4,6%
4,5%
6,0%
2,1%
1,0%
3,1%
3,1%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 83,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ängelholm, den ljusare undre är Laholm. Skillnaden är Ängelholm minus Laholm i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,8 % 27,9 % | 40,7 % 33,4 % | 29,5 % 24,8 % | 25,3 % 18,9 % | 22,9 % 18,5 % | 24,8 % 20,3 % | +4,5 |
| SD | 4,7 % 6,1 % | 7,6 % 8,7 % | 17,6 % 18,3 % | 24,2 % 25,7 % | 28,0 % 30,9 % | 24,2 % 26,6 % | -2,5 |
| S | 27,5 % 28,7 % | 22,6 % 25,3 % | 26,5 % 27,0 % | 22,3 % 23,3 % | 25,7 % 25,1 % | 23,1 % 23,0 % | +0,1 |
| C | 7,1 % 15,8 % | 6,5 % 12,9 % | 6,2 % 11,3 % | 8,1 % 11,7 % | 5,8 % 7,4 % | 6,3 % 7,4 % | -1,1 |
| KD | 7,4 % 6,4 % | 5,8 % 4,7 % | 4,7 % 3,9 % | 7,3 % 7,6 % | 6,3 % 7,3 % | 7,4 % 8,6 % | -1,2 |
| L | 7,2 % 5,5 % | 6,5 % 5,7 % | 4,7 % 3,9 % | 4,7 % 4,5 % | 3,9 % 3,9 % | 5,5 % 4,9 % | +0,6 |
| MP | 3,7 % 3,4 % | 6,0 % 4,6 % | 6,0 % 5,1 % | 3,2 % 3,0 % | 3,4 % 2,8 % | 3,9 % 3,2 % | +0,7 |
| V | 2,7 % 3,7 % | 2,7 % 3,1 % | 2,7 % 3,0 % | 3,7 % 3,9 % | 3,1 % 3,0 % | 3,8 % 4,6 % | -0,9 |
| ÖVR | 4,0 % 2,4 % | 1,5 % 1,5 % | 0,7 % 1,3 % | 1,2 % 1,4 % | 1,1 % 1,1 % | 1,1 % 1,4 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,5 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD24,2%26,6%-2,5ppValdeltagande: Ängelholm 86,3% · Laholm 85,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

