Hoppa till innehållet

Ängelholm vs Örkelljunga — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÄngelholmÖrkelljunga
23,1%
S
19,0%
24,8%
M
16,4%
24,2%
SD
35,4%
6,3%
C
4,6%
3,8%
V
4,0%
7,4%
KD
12,0%
5,5%
L
3,8%
3,9%
MP
2,1%
Valdeltagande 86,3%Valdeltagande 82,7%

Kommun 2026

ÄngelholmÖrkelljunga
23,7%
S
20,1%
30,6%
M
18,6%
18,4%
SD
32,6%
5,8%
C
8,3%
3,5%
V
2,5%
4,5%
KD
15,0%
2,1%
L
0,7%
3,1%
MP
1,3%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 78,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ängelholm, den ljusare undre är Örkelljunga. Skillnaden är Ängelholm minus Örkelljunga i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
35,8 %
26,4 %
40,7 %
29,4 %
29,5 %
18,1 %
25,3 %
15,4 %
22,9 %
14,2 %
24,8 %
16,4 %
+8,4
SD
4,7 %
7,5 %
7,6 %
12,4 %
17,6 %
26,6 %
24,2 %
35,5 %
28,0 %
39,3 %
24,2 %
35,4 %
-11,2
S
27,5 %
29,6 %
22,6 %
25,6 %
26,5 %
28,0 %
22,3 %
20,8 %
25,7 %
21,6 %
23,1 %
19,0 %
+4,1
KD
7,4 %
13,9 %
5,8 %
11,5 %
4,7 %
9,9 %
7,3 %
12,1 %
6,3 %
11,2 %
7,4 %
12,0 %
-4,6
C
7,1 %
7,8 %
6,5 %
6,6 %
6,2 %
6,0 %
8,1 %
6,7 %
5,8 %
4,4 %
6,3 %
4,6 %
+1,7
L
7,2 %
6,0 %
6,5 %
5,9 %
4,7 %
3,0 %
4,7 %
2,7 %
3,9 %
2,5 %
5,5 %
3,8 %
+1,7
MP
3,7 %
1,9 %
6,0 %
4,1 %
6,0 %
3,8 %
3,2 %
2,3 %
3,4 %
2,2 %
3,9 %
2,1 %
+1,8
ÖVR
4,0 %
4,4 %
1,5 %
1,5 %
0,7 %
1,4 %
1,2 %
1,5 %
1,1 %
2,1 %
1,1 %
2,7 %
-1,6
V
2,7 %
2,4 %
2,7 %
3,0 %
2,7 %
2,4 %
3,7 %
2,9 %
3,1 %
2,5 %
3,8 %
4,0 %
-0,3
FI
—
—
—
—
1,6 %
0,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S23,1%19,0%+4,1pp
M24,8%16,4%+8,4pp
SD24,2%35,4%-11,2pp
KD7,4%12,0%-4,6pp

Valdeltagande: Ängelholm 86,3% · Örkelljunga 82,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad