Hoppa till innehållet

Arboga vs Eskilstuna — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ArbogaEskilstuna
31,3%
S
31,6%
18,4%
M
18,2%
22,4%
SD
20,6%
5,1%
C
4,7%
6,2%
V
9,1%
5,8%
KD
5,6%
4,5%
L
4,3%
3,9%
MP
4,2%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 81,6%

Kommun 2026

ArbogaEskilstuna
36,6%
S
31,7%
18,5%
M
18,1%
20,3%
SD
21,0%
5,3%
C
4,9%
6,6%
V
10,7%
4,8%
KD
4,5%
4,3%
L
3,2%
3,5%
MP
3,8%
Valdeltagande 83,0%Valdeltagande 79,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arboga, den ljusare undre är Eskilstuna. Skillnaden är Arboga minus Eskilstuna i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,1 %
44,1 %
37,6 %
35,9 %
38,3 %
35,5 %
33,8 %
32,2 %
33,8 %
33,0 %
31,3 %
31,6 %
-0,4
M
21,1 %
21,6 %
26,4 %
26,2 %
20,6 %
21,3 %
18,7 %
19,9 %
17,6 %
18,5 %
18,4 %
18,2 %
+0,1
SD
2,5 %
2,8 %
6,0 %
7,9 %
15,4 %
16,6 %
21,7 %
21,0 %
25,6 %
24,2 %
22,4 %
20,6 %
+1,8
V
6,4 %
5,4 %
5,7 %
5,4 %
5,0 %
5,4 %
5,8 %
6,8 %
4,8 %
5,9 %
6,2 %
9,1 %
-2,8
C
8,8 %
6,0 %
5,8 %
4,6 %
5,5 %
4,3 %
6,8 %
5,9 %
5,2 %
5,1 %
5,1 %
4,7 %
+0,4
MP
3,9 %
5,3 %
6,3 %
7,9 %
5,2 %
6,1 %
3,2 %
3,3 %
3,5 %
3,5 %
3,9 %
4,2 %
-0,3
L
6,6 %
6,9 %
6,8 %
6,7 %
3,9 %
4,4 %
3,9 %
4,7 %
3,6 %
3,6 %
4,5 %
4,3 %
+0,2
KD
5,2 %
5,8 %
4,5 %
4,4 %
3,5 %
3,6 %
5,1 %
4,8 %
4,8 %
4,7 %
5,8 %
5,6 %
+0,2
ÖVR
3,5 %
2,1 %
1,0 %
1,0 %
0,8 %
0,9 %
1,1 %
1,3 %
1,1 %
1,5 %
2,5 %
1,6 %
+0,9
FI
—
—
—
—
1,7 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

V6,2%9,1%-2,8pp

Valdeltagande: Arboga 84,5% · Eskilstuna 81,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad