Hoppa till innehållet

Arboga vs Köping — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ArbogaKöping
31,3%
S
31,3%
18,4%
M
16,8%
22,4%
SD
24,9%
5,1%
C
4,2%
6,2%
V
7,9%
5,8%
KD
6,3%
4,5%
L
4,0%
3,9%
MP
2,7%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 82,0%

Kommun 2026

ArbogaKöping
36,6%
S
32,4%
18,5%
M
13,2%
20,3%
SD
21,1%
5,3%
C
4,7%
6,6%
V
8,8%
4,8%
KD
4,8%
4,3%
L
2,3%
3,5%
MP
1,9%
Valdeltagande 83,0%Valdeltagande 79,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arboga, den ljusare undre är Köping. Skillnaden är Arboga minus Köping i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,1 %
45,1 %
37,6 %
41,0 %
38,3 %
40,7 %
33,8 %
34,6 %
33,8 %
32,5 %
31,3 %
31,3 %
-0,0
SD
2,5 %
3,4 %
6,0 %
7,0 %
15,4 %
17,4 %
21,7 %
23,9 %
25,6 %
29,2 %
22,4 %
24,9 %
-2,5
M
21,1 %
19,9 %
26,4 %
23,5 %
20,6 %
17,4 %
18,7 %
15,6 %
17,6 %
14,7 %
18,4 %
16,8 %
+1,6
C
8,8 %
8,6 %
5,8 %
6,4 %
5,5 %
6,0 %
6,8 %
6,7 %
5,2 %
4,9 %
5,1 %
4,2 %
+0,9
V
6,4 %
6,6 %
5,7 %
6,8 %
5,0 %
5,6 %
5,8 %
6,4 %
4,8 %
6,3 %
6,2 %
7,9 %
-1,6
L
6,6 %
5,6 %
6,8 %
5,3 %
3,9 %
3,7 %
3,9 %
3,3 %
3,6 %
2,8 %
4,5 %
4,0 %
+0,5
KD
5,2 %
5,0 %
4,5 %
3,9 %
3,5 %
3,1 %
5,1 %
5,9 %
4,8 %
6,4 %
5,8 %
6,3 %
-0,5
MP
3,9 %
3,3 %
6,3 %
5,1 %
5,2 %
4,0 %
3,2 %
2,3 %
3,5 %
2,2 %
3,9 %
2,7 %
+1,2
ÖVR
3,5 %
2,4 %
1,0 %
1,0 %
0,8 %
0,7 %
1,1 %
1,2 %
1,1 %
1,1 %
2,5 %
2,0 %
+0,5
FI
—
—
—
—
1,7 %
1,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD22,4%24,9%-2,5pp

Valdeltagande: Arboga 84,5% · Köping 82,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad