Hoppa till innehållet

Arboga vs Lindesberg — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ArbogaLindesberg
31,3%
S
27,8%
18,4%
M
16,5%
22,4%
SD
24,4%
5,1%
C
5,2%
6,2%
V
6,0%
5,8%
KD
6,0%
4,5%
L
4,2%
3,9%
MP
3,9%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 84,4%

Kommun 2026

ArbogaLindesberg
36,6%
S
25,8%
18,5%
M
17,9%
20,3%
SD
20,3%
5,3%
C
5,7%
6,6%
V
6,5%
4,8%
KD
4,9%
4,3%
L
5,5%
3,5%
MP
4,0%
Valdeltagande 83,0%Valdeltagande 82,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arboga, den ljusare undre är Lindesberg. Skillnaden är Arboga minus Lindesberg i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,1 %
43,5 %
37,6 %
38,6 %
38,3 %
36,9 %
33,8 %
31,6 %
33,8 %
30,2 %
31,3 %
27,8 %
+3,4
SD
2,5 %
5,1 %
6,0 %
9,2 %
15,4 %
20,9 %
21,7 %
25,0 %
25,6 %
30,1 %
22,4 %
24,4 %
-2,0
M
21,1 %
18,2 %
26,4 %
23,5 %
20,6 %
16,9 %
18,7 %
15,8 %
17,6 %
15,5 %
18,4 %
16,5 %
+1,9
C
8,8 %
12,3 %
5,8 %
8,0 %
5,5 %
7,5 %
6,8 %
8,5 %
5,2 %
6,0 %
5,1 %
5,2 %
-0,1
L
6,6 %
4,4 %
6,8 %
5,0 %
3,9 %
2,8 %
3,9 %
2,8 %
3,6 %
2,7 %
4,5 %
4,2 %
+0,3
V
6,4 %
5,3 %
5,7 %
4,6 %
5,0 %
4,3 %
5,8 %
6,1 %
4,8 %
5,1 %
6,2 %
6,0 %
+0,2
MP
3,9 %
3,6 %
6,3 %
5,2 %
5,2 %
4,7 %
3,2 %
2,6 %
3,5 %
3,3 %
3,9 %
3,9 %
-0,1
KD
5,2 %
5,4 %
4,5 %
4,8 %
3,5 %
3,7 %
5,1 %
6,0 %
4,8 %
5,4 %
5,8 %
6,0 %
-0,2
ÖVR
3,5 %
2,1 %
1,0 %
1,0 %
0,8 %
0,9 %
1,1 %
1,6 %
1,1 %
1,8 %
2,5 %
5,9 %
-3,5
FI
—
—
—
—
1,7 %
1,5 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S31,3%27,8%+3,4pp
SD22,4%24,4%-2,0pp

Valdeltagande: Arboga 84,5% · Lindesberg 84,4%

Data: ValmyndighetenUppdaterad