Hoppa till innehållet

Arboga vs Örebro — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ArbogaÖrebro
31,3%
S
30,5%
18,4%
M
17,5%
22,4%
SD
13,7%
5,1%
C
6,3%
6,2%
V
9,6%
5,8%
KD
6,3%
4,5%
L
4,9%
3,9%
MP
6,1%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 86,6%

Kommun 2026

ArbogaÖrebro
36,6%
S
30,4%
18,5%
M
14,8%
20,3%
SD
6,1%
5,3%
C
5,7%
6,6%
V
10,3%
4,8%
KD
5,7%
4,3%
L
5,0%
3,5%
MP
4,5%
Valdeltagande 83,0%Valdeltagande 85,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arboga, den ljusare undre är Örebro. Skillnaden är Arboga minus Örebro i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,1 %
38,0 %
37,6 %
34,1 %
38,3 %
32,4 %
33,8 %
31,5 %
33,8 %
32,6 %
31,3 %
30,5 %
+0,8
M
21,1 %
21,0 %
26,4 %
26,0 %
20,6 %
21,0 %
18,7 %
17,9 %
17,6 %
17,5 %
18,4 %
17,5 %
+0,9
SD
2,5 %
3,5 %
6,0 %
5,5 %
15,4 %
11,6 %
21,7 %
14,4 %
25,6 %
17,1 %
22,4 %
13,7 %
+8,7
V
6,4 %
6,0 %
5,7 %
5,8 %
5,0 %
5,7 %
5,8 %
8,5 %
4,8 %
7,3 %
6,2 %
9,6 %
-3,4
C
8,8 %
6,3 %
5,8 %
4,8 %
5,5 %
5,1 %
6,8 %
8,1 %
5,2 %
7,0 %
5,1 %
6,3 %
-1,2
L
6,6 %
8,7 %
6,8 %
7,6 %
3,9 %
5,4 %
3,9 %
5,7 %
3,6 %
5,9 %
4,5 %
4,9 %
-0,3
MP
3,9 %
6,0 %
6,3 %
8,1 %
5,2 %
8,4 %
3,2 %
4,8 %
3,5 %
5,2 %
3,9 %
6,1 %
-2,2
KD
5,2 %
8,1 %
4,5 %
7,0 %
3,5 %
6,2 %
5,1 %
7,7 %
4,8 %
5,6 %
5,8 %
6,3 %
-0,6
ÖVR
3,5 %
2,4 %
1,0 %
1,1 %
0,8 %
1,0 %
1,1 %
1,6 %
1,1 %
1,8 %
2,5 %
5,1 %
-2,6
FI
—
—
—
—
1,7 %
3,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD22,4%13,7%+8,7pp
V6,2%9,6%-3,4pp
MP3,9%6,1%-2,2pp

Valdeltagande: Arboga 84,5% · Örebro 86,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad