Hoppa till innehållet

Åre vs Berg — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÅreBerg
26,8%
S
27,4%
17,7%
M
20,4%
12,7%
SD
22,5%
14,5%
C
10,2%
5,4%
V
4,6%
5,8%
KD
4,7%
4,2%
L
3,2%
11,3%
MP
4,9%
Valdeltagande 87,0%Valdeltagande 83,5%

Kommun 2026

ÅreBerg
21,8%
S
36,4%
15,0%
M
28,0%
6,6%
SD
12,6%
17,3%
C
15,2%
5,0%
V
4,1%
3,0%
KD
1,9%
0,5%
L
0,7%
10,5%
MP
0,9%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 81,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Åre, den ljusare undre är Berg. Skillnaden är Åre minus Berg i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
31,6 %
35,9 %
31,6 %
39,4 %
31,6 %
39,0 %
26,2 %
32,0 %
32,1 %
32,4 %
26,8 %
27,4 %
-0,7
M
23,2 %
16,4 %
26,7 %
21,4 %
21,6 %
17,0 %
15,4 %
15,3 %
15,8 %
17,3 %
17,7 %
20,4 %
-2,6
SD
1,5 %
1,7 %
3,1 %
4,7 %
9,4 %
14,1 %
13,2 %
19,6 %
16,6 %
24,5 %
12,7 %
22,5 %
-9,8
C
18,8 %
24,3 %
14,6 %
17,5 %
13,7 %
15,6 %
21,6 %
16,9 %
11,8 %
9,5 %
14,5 %
10,2 %
+4,3
MP
6,8 %
4,3 %
8,7 %
5,3 %
8,8 %
3,8 %
6,2 %
2,2 %
8,5 %
3,4 %
11,3 %
4,9 %
+6,4
V
6,3 %
7,7 %
4,9 %
5,3 %
4,9 %
4,5 %
8,3 %
6,3 %
5,5 %
4,3 %
5,4 %
4,6 %
+0,8
KD
5,0 %
4,2 %
4,0 %
2,6 %
4,0 %
1,7 %
4,8 %
4,6 %
4,9 %
5,7 %
5,8 %
4,7 %
+1,1
L
4,3 %
2,2 %
5,2 %
2,7 %
3,1 %
1,8 %
2,7 %
1,7 %
3,6 %
1,4 %
4,2 %
3,2 %
+1,0
ÖVR
2,5 %
3,4 %
1,2 %
1,2 %
0,6 %
0,7 %
1,7 %
1,4 %
1,2 %
1,5 %
1,6 %
2,1 %
-0,5
FI
—
—
—
—
2,4 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M17,7%20,4%-2,6pp
SD12,7%22,5%-9,8pp
C14,5%10,2%+4,3pp
MP11,3%4,9%+6,4pp

Valdeltagande: Åre 87,0% · Berg 83,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad