Årjäng vs Arvika — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÅrjängArvika
21,1%
S32,0%
17,2%
20,2%
27,6%
SD19,8%
5,6%
5,3%
3,5%
5,6%
16,7%
6,5%
5,3%
3,7%
1,9%
5,5%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 84,5%
Kommun 2026
ÅrjängArvika
27,6%
S34,4%
12,7%
23,0%
14,1%
SD11,7%
7,5%
4,5%
2,6%
4,8%
27,0%
5,1%
5,5%
0,7%
2,9%
5,9%
Valdeltagande 74,6%Valdeltagande 81,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Årjäng, den ljusare undre är Arvika. Skillnaden är Årjäng minus Arvika i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,9 % 41,6 % | 31,7 % 39,0 % | 29,5 % 39,4 % | 25,2 % 34,0 % | 23,9 % 34,9 % | 21,1 % 32,0 % | -10,9 |
| SD | 2,9 % 3,9 % | 6,6 % 5,4 % | 18,4 % 13,8 % | 25,1 % 18,5 % | 30,6 % 23,3 % | 27,6 % 19,8 % | +7,7 |
| M | 19,3 % 18,5 % | 24,4 % 23,6 % | 19,0 % 17,6 % | 13,8 % 15,1 % | 12,6 % 16,9 % | 17,2 % 20,2 % | -3,0 |
| C | 18,7 % 11,2 % | 14,3 % 8,3 % | 12,5 % 7,9 % | 10,0 % 9,4 % | 7,0 % 6,0 % | 5,6 % 5,3 % | +0,3 |
| KD | 10,0 % 5,5 % | 8,4 % 4,3 % | 8,0 % 3,7 % | 16,0 % 5,7 % | 17,8 % 5,5 % | 16,7 % 6,5 % | +10,2 |
| V | 4,7 % 6,8 % | 3,3 % 6,5 % | 3,2 % 6,1 % | 3,7 % 8,3 % | 2,5 % 5,4 % | 3,5 % 5,6 % | -2,1 |
| L | 8,2 % 5,5 % | 7,4 % 5,5 % | 5,6 % 3,5 % | 3,5 % 3,6 % | 2,8 % 2,9 % | 5,3 % 3,7 % | +1,6 |
| MP | 2,3 % 4,9 % | 3,0 % 6,3 % | 2,4 % 5,1 % | 1,8 % 3,6 % | 2,0 % 4,2 % | 1,9 % 5,5 % | -3,6 |
| FI | — — | — — | 0,8 % 2,4 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,0 % 2,1 % | 1,0 % 1,1 % | 0,7 % 0,6 % | 1,0 % 1,7 % | 0,8 % 0,9 % | 1,3 % 1,5 % | -0,2 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S21,1%32,0%-10,9pp
SD27,6%19,8%+7,7ppValdeltagande: Årjäng 82,2% · Arvika 84,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

