Årjäng vs Bengtsfors — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÅrjängBengtsfors
21,1%
S28,1%
17,2%
15,8%
27,6%
SD26,3%
5,6%
6,2%
3,5%
6,2%
16,7%
7,2%
5,3%
3,9%
1,9%
4,3%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 83,1%
Kommun 2026
ÅrjängBengtsfors
27,6%
S35,7%
12,7%
25,8%
14,1%
SD9,8%
7,5%
12,5%
2,6%
5,1%
27,0%
3,8%
5,5%
0,5%
2,9%
1,7%
Valdeltagande 74,6%Valdeltagande 78,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Årjäng, den ljusare undre är Bengtsfors. Skillnaden är Årjäng minus Bengtsfors i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,9 % 42,8 % | 31,7 % 38,5 % | 29,5 % 37,5 % | 25,2 % 31,8 % | 23,9 % 32,6 % | 21,1 % 28,1 % | -7,1 |
| SD | 2,9 % 2,1 % | 6,6 % 5,7 % | 18,4 % 19,3 % | 25,1 % 25,9 % | 30,6 % 29,7 % | 27,6 % 26,3 % | +1,2 |
| M | 19,3 % 16,6 % | 24,4 % 23,1 % | 19,0 % 15,9 % | 13,8 % 14,3 % | 12,6 % 14,3 % | 17,2 % 15,8 % | +1,4 |
| C | 18,7 % 14,4 % | 14,3 % 10,9 % | 12,5 % 9,6 % | 10,0 % 9,3 % | 7,0 % 5,9 % | 5,6 % 6,2 % | -0,6 |
| KD | 10,0 % 6,9 % | 8,4 % 5,8 % | 8,0 % 4,5 % | 16,0 % 7,4 % | 17,8 % 6,5 % | 16,7 % 7,2 % | +9,5 |
| L | 8,2 % 4,9 % | 7,4 % 5,2 % | 5,6 % 3,0 % | 3,5 % 2,6 % | 2,8 % 2,4 % | 5,3 % 3,9 % | +1,4 |
| V | 4,7 % 5,5 % | 3,3 % 5,2 % | 3,2 % 3,7 % | 3,7 % 5,3 % | 2,5 % 4,5 % | 3,5 % 6,2 % | -2,7 |
| MP | 2,3 % 4,0 % | 3,0 % 4,9 % | 2,4 % 3,3 % | 1,8 % 2,3 % | 2,0 % 3,3 % | 1,9 % 4,3 % | -2,4 |
| ÖVR | 2,0 % 2,8 % | 1,0 % 0,8 % | 0,7 % 0,9 % | 1,0 % 1,1 % | 0,8 % 0,8 % | 1,3 % 2,1 % | -0,8 |
| FI | — — | — — | 0,8 % 2,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S21,1%28,1%-7,1ppValdeltagande: Årjäng 82,2% · Bengtsfors 83,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

