Hoppa till innehållet

Årjäng vs Dals-Ed — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÅrjängDals-Ed
21,1%
S
20,5%
17,2%
M
20,4%
27,6%
SD
28,1%
5,6%
C
7,0%
3,5%
V
3,0%
16,7%
KD
11,7%
5,3%
L
5,2%
1,9%
MP
2,1%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 82,8%

Kommun 2026

ÅrjängDals-Ed
27,6%
S
21,0%
12,7%
M
45,6%
14,1%
SD
9,3%
7,5%
C
12,1%
2,6%
V
0,0%
27,0%
KD
8,9%
5,5%
L
0,3%
2,9%
MP
2,6%
Valdeltagande 74,6%Valdeltagande 77,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Årjäng, den ljusare undre är Dals-Ed. Skillnaden är Årjäng minus Dals-Ed i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
31,9 %
33,9 %
31,7 %
28,4 %
29,5 %
29,4 %
25,2 %
24,1 %
23,9 %
23,2 %
21,1 %
20,5 %
+0,6
SD
2,9 %
1,9 %
6,6 %
6,1 %
18,4 %
20,3 %
25,1 %
27,0 %
30,6 %
31,6 %
27,6 %
28,1 %
-0,5
M
19,3 %
19,8 %
24,4 %
27,2 %
19,0 %
18,5 %
13,8 %
16,3 %
12,6 %
16,7 %
17,2 %
20,4 %
-3,2
C
18,7 %
17,1 %
14,3 %
15,8 %
12,5 %
13,8 %
10,0 %
12,7 %
7,0 %
8,6 %
5,6 %
7,0 %
-1,4
KD
10,0 %
12,1 %
8,4 %
9,2 %
8,0 %
7,1 %
16,0 %
10,4 %
17,8 %
10,8 %
16,7 %
11,7 %
+5,0
L
8,2 %
4,7 %
7,4 %
4,6 %
5,6 %
2,8 %
3,5 %
2,9 %
2,8 %
2,5 %
5,3 %
5,2 %
+0,0
ÖVR
2,0 %
4,7 %
1,0 %
1,0 %
0,7 %
1,2 %
1,0 %
1,5 %
0,8 %
1,8 %
1,3 %
2,0 %
-0,8
V
4,7 %
3,1 %
3,3 %
3,9 %
3,2 %
2,8 %
3,7 %
3,0 %
2,5 %
3,0 %
3,5 %
3,0 %
+0,5
MP
2,3 %
2,8 %
3,0 %
3,7 %
2,4 %
2,7 %
1,8 %
2,2 %
2,0 %
1,6 %
1,9 %
2,1 %
-0,2
FI
—
—
—
—
0,8 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M17,2%20,4%-3,2pp
KD16,7%11,7%+5,0pp

Valdeltagande: Årjäng 82,2% · Dals-Ed 82,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad