Årjäng vs Eda — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÅrjängEda
21,1%
S29,1%
17,2%
18,4%
27,6%
SD28,1%
5,6%
4,3%
3,5%
3,7%
16,7%
9,7%
5,3%
3,3%
1,9%
2,1%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 80,2%
Kommun 2026
ÅrjängEda
27,6%
S23,1%
12,7%
24,1%
14,1%
SD19,1%
7,5%
9,0%
2,6%
5,8%
27,0%
7,3%
5,5%
2,1%
2,9%
0,9%
Valdeltagande 74,6%Valdeltagande 71,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Årjäng, den ljusare undre är Eda. Skillnaden är Årjäng minus Eda i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,9 % 45,3 % | 31,7 % 43,0 % | 29,5 % 41,8 % | 25,2 % 33,7 % | 23,9 % 33,4 % | 21,1 % 29,1 % | -8,1 |
| SD | 2,9 % 3,3 % | 6,6 % 5,7 % | 18,4 % 15,2 % | 25,1 % 23,0 % | 30,6 % 29,9 % | 27,6 % 28,1 % | -0,5 |
| M | 19,3 % 16,1 % | 24,4 % 22,7 % | 19,0 % 17,7 % | 13,8 % 14,4 % | 12,6 % 14,1 % | 17,2 % 18,4 % | -1,1 |
| C | 18,7 % 15,8 % | 14,3 % 12,3 % | 12,5 % 11,2 % | 10,0 % 10,3 % | 7,0 % 6,2 % | 5,6 % 4,3 % | +1,3 |
| KD | 10,0 % 6,0 % | 8,4 % 4,0 % | 8,0 % 3,2 % | 16,0 % 7,4 % | 17,8 % 9,1 % | 16,7 % 9,7 % | +7,0 |
| L | 8,2 % 3,5 % | 7,4 % 3,8 % | 5,6 % 2,4 % | 3,5 % 2,8 % | 2,8 % 2,1 % | 5,3 % 3,3 % | +2,0 |
| V | 4,7 % 4,8 % | 3,3 % 4,7 % | 3,2 % 5,0 % | 3,7 % 5,8 % | 2,5 % 3,0 % | 3,5 % 3,7 % | -0,2 |
| MP | 2,3 % 2,1 % | 3,0 % 2,8 % | 2,4 % 2,0 % | 1,8 % 1,3 % | 2,0 % 1,4 % | 1,9 % 2,1 % | -0,2 |
| ÖVR | 2,0 % 3,0 % | 1,0 % 1,1 % | 0,7 % 0,6 % | 1,0 % 1,4 % | 0,8 % 0,8 % | 1,3 % 1,4 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 0,8 % 1,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S21,1%29,1%-8,1ppValdeltagande: Årjäng 82,2% · Eda 80,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

