Hoppa till innehållet

Årjäng vs Säffle — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÅrjängSäffle
21,1%
S
26,0%
17,2%
M
18,9%
27,6%
SD
25,9%
5,6%
C
7,5%
3,5%
V
4,6%
16,7%
KD
8,6%
5,3%
L
4,0%
1,9%
MP
2,8%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 83,8%

Kommun 2026

ÅrjängSäffle
27,6%
S
20,7%
12,7%
M
18,4%
14,1%
SD
14,3%
7,5%
C
15,7%
2,6%
V
3,1%
27,0%
KD
7,8%
5,5%
L
2,3%
2,9%
MP
3,5%
Valdeltagande 74,6%Valdeltagande 80,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Årjäng, den ljusare undre är Säffle. Skillnaden är Årjäng minus Säffle i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
31,9 %
36,8 %
31,7 %
33,6 %
29,5 %
33,3 %
25,2 %
27,7 %
23,9 %
28,0 %
21,1 %
26,0 %
-5,0
SD
2,9 %
3,9 %
6,6 %
6,4 %
18,4 %
17,9 %
25,1 %
25,1 %
30,6 %
29,3 %
27,6 %
25,9 %
+1,6
M
19,3 %
20,6 %
24,4 %
27,4 %
19,0 %
19,1 %
13,8 %
15,6 %
12,6 %
16,7 %
17,2 %
18,9 %
-1,7
C
18,7 %
17,1 %
14,3 %
12,1 %
12,5 %
13,6 %
10,0 %
14,2 %
7,0 %
9,1 %
5,6 %
7,5 %
-1,9
KD
10,0 %
7,0 %
8,4 %
5,9 %
8,0 %
4,2 %
16,0 %
6,8 %
17,8 %
7,5 %
16,7 %
8,6 %
+8,1
L
8,2 %
5,2 %
7,4 %
5,6 %
5,6 %
3,4 %
3,5 %
3,1 %
2,8 %
2,7 %
5,3 %
4,0 %
+1,2
V
4,7 %
4,2 %
3,3 %
3,9 %
3,2 %
3,5 %
3,7 %
4,6 %
2,5 %
3,6 %
3,5 %
4,6 %
-1,1
MP
2,3 %
2,5 %
3,0 %
4,4 %
2,4 %
3,3 %
1,8 %
2,0 %
2,0 %
2,1 %
1,9 %
2,8 %
-0,9
ÖVR
2,0 %
2,8 %
1,0 %
0,7 %
0,7 %
0,6 %
1,0 %
1,0 %
0,8 %
1,0 %
1,3 %
1,6 %
-0,4
FI
—
—
—
—
0,8 %
1,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S21,1%26,0%-5,0pp
KD16,7%8,6%+8,1pp

Valdeltagande: Årjäng 82,2% · Säffle 83,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad