Hoppa till innehållet

Arjeplog vs Sorsele — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ArjeplogSorsele
32,2%
S
29,8%
13,9%
M
14,4%
22,7%
SD
22,6%
4,4%
C
7,7%
6,6%
V
5,0%
7,2%
KD
8,2%
5,4%
L
2,4%
6,1%
MP
7,5%
Valdeltagande 84,0%Valdeltagande 83,5%

Kommun 2026

ArjeplogSorsele
39,5%
S
26,6%
1,7%
M
22,7%
4,0%
SD
6,6%
5,3%
C
26,9%
7,2%
V
7,7%
0,7%
KD
1,4%
8,5%
L
0,2%
0,4%
MP
7,9%
Valdeltagande 80,5%Valdeltagande 78,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arjeplog, den ljusare undre är Sorsele. Skillnaden är Arjeplog minus Sorsele i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
45,0 %
41,3 %
46,7 %
42,4 %
44,2 %
39,5 %
35,2 %
35,7 %
37,9 %
39,2 %
32,2 %
29,8 %
+2,4
SD
1,7 %
1,4 %
4,9 %
4,0 %
14,8 %
13,2 %
20,3 %
15,5 %
24,8 %
21,8 %
22,7 %
22,6 %
+0,1
C
10,3 %
17,9 %
5,8 %
11,4 %
6,9 %
9,6 %
7,7 %
12,2 %
4,5 %
7,8 %
4,4 %
7,7 %
-3,3
M
10,7 %
12,7 %
14,5 %
15,3 %
9,8 %
11,3 %
8,9 %
11,0 %
9,0 %
11,4 %
13,9 %
14,4 %
-0,5
V
14,5 %
8,1 %
11,7 %
11,9 %
12,0 %
13,5 %
14,3 %
12,8 %
7,8 %
7,3 %
6,6 %
5,0 %
+1,7
KD
4,8 %
9,3 %
4,9 %
7,5 %
3,5 %
5,9 %
7,2 %
6,9 %
8,8 %
7,1 %
7,2 %
8,2 %
-1,1
MP
3,2 %
2,9 %
4,6 %
3,3 %
3,5 %
3,0 %
2,1 %
2,0 %
3,4 %
2,3 %
6,1 %
7,5 %
-1,3
L
6,1 %
4,2 %
5,9 %
3,5 %
3,3 %
1,7 %
2,9 %
1,9 %
3,0 %
2,2 %
5,4 %
2,4 %
+3,0
ÖVR
3,7 %
2,3 %
1,1 %
0,8 %
0,5 %
0,4 %
1,5 %
2,1 %
0,8 %
1,0 %
1,5 %
2,5 %
-1,0
FI
—
—
—
—
1,7 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S32,2%29,8%+2,4pp
C4,4%7,7%-3,3pp
L5,4%2,4%+3,0pp

Valdeltagande: Arjeplog 84,0% · Sorsele 83,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad