Hoppa till innehållet

Arvidsjaur vs Norsjö — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ArvidsjaurNorsjö
36,5%
S
39,0%
15,8%
M
15,3%
20,8%
SD
15,9%
5,8%
C
5,8%
6,5%
V
5,8%
6,6%
KD
10,1%
3,7%
L
3,5%
2,6%
MP
2,2%
Valdeltagande 83,8%Valdeltagande 82,0%

Kommun 2026

ArvidsjaurNorsjö
39,0%
S
39,9%
12,5%
M
25,1%
10,4%
SD
4,3%
20,0%
C
2,3%
14,2%
V
6,8%
1,4%
KD
16,6%
2,1%
L
4,0%
0,4%
MP
1,1%
Valdeltagande 80,0%Valdeltagande 78,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arvidsjaur, den ljusare undre är Norsjö. Skillnaden är Arvidsjaur minus Norsjö i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
57,5 %
49,4 %
54,0 %
48,4 %
52,1 %
50,2 %
44,6 %
42,2 %
42,0 %
41,3 %
36,5 %
39,0 %
-2,5
SD
1,0 %
1,0 %
4,5 %
2,4 %
13,1 %
9,7 %
16,4 %
13,0 %
24,0 %
18,4 %
20,8 %
15,9 %
+5,0
M
10,5 %
7,3 %
13,3 %
11,3 %
10,2 %
8,6 %
9,3 %
7,9 %
10,8 %
13,4 %
15,8 %
15,3 %
+0,4
C
7,5 %
15,3 %
7,2 %
9,9 %
6,2 %
8,3 %
9,3 %
10,8 %
5,7 %
6,1 %
5,8 %
5,8 %
-0,1
V
12,5 %
9,6 %
11,1 %
12,5 %
10,2 %
12,3 %
10,6 %
10,1 %
7,1 %
6,4 %
6,5 %
5,8 %
+0,7
KD
2,1 %
9,1 %
2,0 %
5,9 %
1,8 %
4,9 %
3,9 %
9,2 %
5,1 %
8,6 %
6,6 %
10,1 %
-3,5
L
3,9 %
4,6 %
4,1 %
5,5 %
3,1 %
3,6 %
3,6 %
4,0 %
3,3 %
3,6 %
3,7 %
3,5 %
+0,2
ÖVR
3,3 %
2,0 %
1,1 %
1,4 %
0,6 %
0,5 %
1,3 %
1,8 %
0,9 %
1,0 %
1,7 %
2,3 %
-0,6
MP
1,7 %
1,6 %
2,6 %
2,8 %
1,6 %
1,3 %
0,9 %
1,1 %
1,3 %
1,2 %
2,6 %
2,2 %
+0,4
FI
—
—
—
—
1,2 %
0,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S36,5%39,0%-2,5pp
SD20,8%15,9%+5,0pp
KD6,6%10,1%-3,5pp

Valdeltagande: Arvidsjaur 83,8% · Norsjö 82,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad