Arvidsjaur vs Piteå — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ArvidsjaurPiteå
36,5%
S42,6%
15,8%
15,4%
20,8%
SD15,5%
5,8%
5,9%
6,5%
6,5%
6,6%
5,8%
3,7%
3,0%
2,6%
3,6%
Valdeltagande 83,8%Valdeltagande 86,9%
Kommun 2026
ArvidsjaurPiteå
39,0%
S36,1%
12,5%
17,8%
10,4%
SD10,8%
20,0%
12,4%
14,2%
8,1%
1,4%
5,4%
2,1%
1,2%
0,4%
3,0%
Valdeltagande 80,0%Valdeltagande 86,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arvidsjaur, den ljusare undre är Piteå. Skillnaden är Arvidsjaur minus Piteå i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 57,5 % 56,7 % | 54,0 % 56,5 % | 52,1 % 53,6 % | 44,6 % 47,5 % | 42,0 % 48,0 % | 36,5 % 42,6 % | -6,1 |
| SD | 1,0 % 0,8 % | 4,5 % 2,4 % | 13,1 % 7,6 % | 16,4 % 11,8 % | 24,0 % 16,1 % | 20,8 % 15,5 % | +5,3 |
| M | 10,5 % 10,5 % | 13,3 % 13,8 % | 10,2 % 11,6 % | 9,3 % 11,8 % | 10,8 % 12,8 % | 15,8 % 15,4 % | +0,4 |
| V | 12,5 % 8,5 % | 11,1 % 8,0 % | 10,2 % 8,0 % | 10,6 % 10,6 % | 7,1 % 6,9 % | 6,5 % 6,5 % | -0,0 |
| C | 7,5 % 7,0 % | 7,2 % 4,9 % | 6,2 % 5,0 % | 9,3 % 7,5 % | 5,7 % 6,0 % | 5,8 % 5,9 % | -0,1 |
| KD | 2,1 % 5,0 % | 2,0 % 4,0 % | 1,8 % 3,5 % | 3,9 % 4,8 % | 5,1 % 4,0 % | 6,6 % 5,8 % | +0,7 |
| MP | 1,7 % 3,8 % | 2,6 % 5,3 % | 1,6 % 4,6 % | 0,9 % 2,4 % | 1,3 % 3,0 % | 2,6 % 3,6 % | -1,0 |
| L | 3,9 % 4,0 % | 4,1 % 4,2 % | 3,1 % 2,9 % | 3,6 % 2,5 % | 3,3 % 2,0 % | 3,7 % 3,0 % | +0,7 |
| ÖVR | 3,3 % 3,6 % | 1,1 % 0,9 % | 0,6 % 0,5 % | 1,3 % 1,1 % | 0,9 % 1,1 % | 1,7 % 1,6 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S36,5%42,6%-6,1pp
SD20,8%15,5%+5,3ppValdeltagande: Arvidsjaur 83,8% · Piteå 86,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

