Arvidsjaur vs Skellefteå — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ArvidsjaurSkellefteå
36,5%
S42,0%
15,8%
14,5%
20,8%
SD14,2%
5,8%
6,5%
6,5%
7,5%
6,6%
6,0%
3,7%
2,9%
2,6%
5,0%
Valdeltagande 83,8%Valdeltagande 85,8%
Kommun 2026
ArvidsjaurSkellefteå
39,0%
S40,6%
12,5%
19,0%
10,4%
SD9,9%
20,0%
7,0%
14,2%
8,3%
1,4%
8,0%
2,1%
1,9%
0,4%
4,8%
Valdeltagande 80,0%Valdeltagande 83,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arvidsjaur, den ljusare undre är Skellefteå. Skillnaden är Arvidsjaur minus Skellefteå i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 57,5 % 50,3 % | 54,0 % 49,5 % | 52,1 % 50,2 % | 44,6 % 45,3 % | 42,0 % 45,2 % | 36,5 % 42,0 % | -5,5 |
| SD | 1,0 % 1,4 % | 4,5 % 2,9 % | 13,1 % 7,8 % | 16,4 % 11,7 % | 24,0 % 15,3 % | 20,8 % 14,2 % | +6,6 |
| M | 10,5 % 11,0 % | 13,3 % 14,3 % | 10,2 % 10,7 % | 9,3 % 11,9 % | 10,8 % 13,3 % | 15,8 % 14,5 % | +1,3 |
| V | 12,5 % 8,9 % | 11,1 % 9,5 % | 10,2 % 9,3 % | 10,6 % 9,8 % | 7,1 % 6,7 % | 6,5 % 7,5 % | -1,0 |
| C | 7,5 % 10,1 % | 7,2 % 6,0 % | 6,2 % 5,8 % | 9,3 % 8,8 % | 5,7 % 7,4 % | 5,8 % 6,5 % | -0,7 |
| KD | 2,1 % 6,3 % | 2,0 % 5,3 % | 1,8 % 4,0 % | 3,9 % 4,9 % | 5,1 % 4,4 % | 6,6 % 6,0 % | +0,5 |
| L | 3,9 % 6,0 % | 4,1 % 5,7 % | 3,1 % 3,8 % | 3,6 % 3,4 % | 3,3 % 2,6 % | 3,7 % 2,9 % | +0,8 |
| MP | 1,7 % 4,3 % | 2,6 % 5,8 % | 1,6 % 5,3 % | 0,9 % 3,0 % | 1,3 % 4,0 % | 2,6 % 5,0 % | -2,4 |
| ÖVR | 3,3 % 1,8 % | 1,1 % 0,9 % | 0,6 % 0,8 % | 1,3 % 1,2 % | 0,9 % 1,0 % | 1,7 % 1,3 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 2,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S36,5%42,0%-5,5pp
SD20,8%14,2%+6,6ppValdeltagande: Arvidsjaur 83,8% · Skellefteå 85,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

