Hoppa till innehållet

Arvidsjaur vs Sorsele — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ArvidsjaurSorsele
36,5%
S
29,8%
15,8%
M
14,4%
20,8%
SD
22,6%
5,8%
C
7,7%
6,5%
V
5,0%
6,6%
KD
8,2%
3,7%
L
2,4%
2,6%
MP
7,5%
Valdeltagande 83,8%Valdeltagande 83,5%

Kommun 2026

ArvidsjaurSorsele
39,0%
S
26,6%
12,5%
M
22,7%
10,4%
SD
6,6%
20,0%
C
26,9%
14,2%
V
7,7%
1,4%
KD
1,4%
2,1%
L
0,2%
0,4%
MP
7,9%
Valdeltagande 80,0%Valdeltagande 78,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arvidsjaur, den ljusare undre är Sorsele. Skillnaden är Arvidsjaur minus Sorsele i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
57,5 %
41,3 %
54,0 %
42,4 %
52,1 %
39,5 %
44,6 %
35,7 %
42,0 %
39,2 %
36,5 %
29,8 %
+6,7
SD
1,0 %
1,4 %
4,5 %
4,0 %
13,1 %
13,2 %
16,4 %
15,5 %
24,0 %
21,8 %
20,8 %
22,6 %
-1,8
C
7,5 %
17,9 %
7,2 %
11,4 %
6,2 %
9,6 %
9,3 %
12,2 %
5,7 %
7,8 %
5,8 %
7,7 %
-1,9
M
10,5 %
12,7 %
13,3 %
15,3 %
10,2 %
11,3 %
9,3 %
11,0 %
10,8 %
11,4 %
15,8 %
14,4 %
+1,4
V
12,5 %
8,1 %
11,1 %
11,9 %
10,2 %
13,5 %
10,6 %
12,8 %
7,1 %
7,3 %
6,5 %
5,0 %
+1,5
KD
2,1 %
9,3 %
2,0 %
7,5 %
1,8 %
5,9 %
3,9 %
6,9 %
5,1 %
7,1 %
6,6 %
8,2 %
-1,6
MP
1,7 %
2,9 %
2,6 %
3,3 %
1,6 %
3,0 %
0,9 %
2,0 %
1,3 %
2,3 %
2,6 %
7,5 %
-4,8
L
3,9 %
4,2 %
4,1 %
3,5 %
3,1 %
1,7 %
3,6 %
1,9 %
3,3 %
2,2 %
3,7 %
2,4 %
+1,3
ÖVR
3,3 %
2,3 %
1,1 %
0,8 %
0,6 %
0,4 %
1,3 %
2,1 %
0,9 %
1,0 %
1,7 %
2,5 %
-0,8
FI
—
—
—
—
1,2 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S36,5%29,8%+6,7pp
MP2,6%7,5%-4,8pp

Valdeltagande: Arvidsjaur 83,8% · Sorsele 83,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad