Arvika vs Grums — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ArvikaGrums
32,0%
S33,5%
20,2%
16,8%
19,8%
SD26,6%
5,3%
4,3%
5,6%
4,4%
6,5%
6,5%
3,7%
3,3%
5,5%
2,4%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 82,8%
Kommun 2026
ArvikaGrums
34,4%
S41,2%
23,0%
22,5%
11,7%
SD21,2%
4,5%
5,5%
4,8%
4,3%
5,1%
2,2%
0,7%
0,6%
5,9%
2,4%
Valdeltagande 81,7%Valdeltagande 80,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arvika, den ljusare undre är Grums. Skillnaden är Arvika minus Grums i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,6 % 52,0 % | 39,0 % 48,8 % | 39,4 % 48,0 % | 34,0 % 41,2 % | 34,9 % 37,9 % | 32,0 % 33,5 % | -1,6 |
| SD | 3,9 % 2,7 % | 5,4 % 5,5 % | 13,8 % 14,9 % | 18,5 % 23,2 % | 23,3 % 29,4 % | 19,8 % 26,6 % | -6,7 |
| M | 18,5 % 16,3 % | 23,6 % 20,9 % | 17,6 % 15,2 % | 15,1 % 12,8 % | 16,9 % 14,3 % | 20,2 % 16,8 % | +3,4 |
| C | 11,2 % 9,5 % | 8,3 % 7,3 % | 7,9 % 7,4 % | 9,4 % 7,0 % | 6,0 % 5,1 % | 5,3 % 4,3 % | +1,0 |
| V | 6,8 % 6,4 % | 6,5 % 5,3 % | 6,1 % 4,3 % | 8,3 % 5,5 % | 5,4 % 4,3 % | 5,6 % 4,4 % | +1,2 |
| KD | 5,5 % 5,4 % | 4,3 % 3,4 % | 3,7 % 3,0 % | 5,7 % 4,7 % | 5,5 % 4,4 % | 6,5 % 6,5 % | +0,0 |
| MP | 4,9 % 2,3 % | 6,3 % 3,7 % | 5,1 % 2,9 % | 3,6 % 1,7 % | 4,2 % 1,8 % | 5,5 % 2,4 % | +3,0 |
| L | 5,5 % 3,3 % | 5,5 % 3,9 % | 3,5 % 2,4 % | 3,6 % 2,2 % | 2,9 % 1,8 % | 3,7 % 3,3 % | +0,4 |
| FI | — — | — — | 2,4 % 1,1 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,1 % 2,1 % | 1,1 % 1,3 % | 0,6 % 0,9 % | 1,7 % 1,8 % | 0,9 % 1,0 % | 1,5 % 2,3 % | -0,8 |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD19,8%26,6%-6,7ppValdeltagande: Arvika 84,5% · Grums 82,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

