Arvika vs Säffle — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ArvikaSäffle
32,0%
S26,0%
20,2%
18,9%
19,8%
SD25,9%
5,3%
7,5%
5,6%
4,6%
6,5%
8,6%
3,7%
4,0%
5,5%
2,8%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 83,8%
Kommun 2026
ArvikaSäffle
34,4%
S20,7%
23,0%
18,4%
11,7%
SD14,3%
4,5%
15,7%
4,8%
3,1%
5,1%
7,8%
0,7%
2,3%
5,9%
3,5%
Valdeltagande 81,7%Valdeltagande 80,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arvika, den ljusare undre är Säffle. Skillnaden är Arvika minus Säffle i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,6 % 36,8 % | 39,0 % 33,6 % | 39,4 % 33,3 % | 34,0 % 27,7 % | 34,9 % 28,0 % | 32,0 % 26,0 % | +5,9 |
| SD | 3,9 % 3,9 % | 5,4 % 6,4 % | 13,8 % 17,9 % | 18,5 % 25,1 % | 23,3 % 29,3 % | 19,8 % 25,9 % | -6,1 |
| M | 18,5 % 20,6 % | 23,6 % 27,4 % | 17,6 % 19,1 % | 15,1 % 15,6 % | 16,9 % 16,7 % | 20,2 % 18,9 % | +1,3 |
| C | 11,2 % 17,1 % | 8,3 % 12,1 % | 7,9 % 13,6 % | 9,4 % 14,2 % | 6,0 % 9,1 % | 5,3 % 7,5 % | -2,2 |
| KD | 5,5 % 7,0 % | 4,3 % 5,9 % | 3,7 % 4,2 % | 5,7 % 6,8 % | 5,5 % 7,5 % | 6,5 % 8,6 % | -2,1 |
| V | 6,8 % 4,2 % | 6,5 % 3,9 % | 6,1 % 3,5 % | 8,3 % 4,6 % | 5,4 % 3,6 % | 5,6 % 4,6 % | +1,0 |
| MP | 4,9 % 2,5 % | 6,3 % 4,4 % | 5,1 % 3,3 % | 3,6 % 2,0 % | 4,2 % 2,1 % | 5,5 % 2,8 % | +2,6 |
| L | 5,5 % 5,2 % | 5,5 % 5,6 % | 3,5 % 3,4 % | 3,6 % 3,1 % | 2,9 % 2,7 % | 3,7 % 4,0 % | -0,4 |
| ÖVR | 2,1 % 2,8 % | 1,1 % 0,7 % | 0,6 % 0,6 % | 1,7 % 1,0 % | 0,9 % 1,0 % | 1,5 % 1,6 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 2,4 % 1,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,0%26,0%+5,9pp
SD19,8%25,9%-6,1ppValdeltagande: Arvika 84,5% · Säffle 83,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

