Arvika vs Sunne — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ArvikaSunne
32,0%
S24,3%
20,2%
23,5%
19,8%
SD21,4%
5,3%
9,6%
5,6%
4,2%
6,5%
7,2%
3,7%
4,7%
5,5%
3,6%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 85,5%
Kommun 2026
ArvikaSunne
34,4%
S21,9%
23,0%
27,6%
11,7%
SD13,7%
4,5%
16,1%
4,8%
3,9%
5,1%
2,5%
0,7%
4,9%
5,9%
2,9%
Valdeltagande 81,7%Valdeltagande 82,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arvika, den ljusare undre är Sunne. Skillnaden är Arvika minus Sunne i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,6 % 34,2 % | 39,0 % 32,6 % | 39,4 % 34,9 % | 34,0 % 28,6 % | 34,9 % 28,1 % | 32,0 % 24,3 % | +7,7 |
| M | 18,5 % 23,7 % | 23,6 % 27,4 % | 17,6 % 21,4 % | 15,1 % 17,6 % | 16,9 % 19,6 % | 20,2 % 23,5 % | -3,3 |
| SD | 3,9 % 2,5 % | 5,4 % 4,1 % | 13,8 % 12,6 % | 18,5 % 18,8 % | 23,3 % 24,4 % | 19,8 % 21,4 % | -1,5 |
| C | 11,2 % 19,9 % | 8,3 % 16,8 % | 7,9 % 13,8 % | 9,4 % 15,1 % | 6,0 % 9,5 % | 5,3 % 9,6 % | -4,3 |
| V | 6,8 % 3,9 % | 6,5 % 4,5 % | 6,1 % 3,6 % | 8,3 % 4,8 % | 5,4 % 3,4 % | 5,6 % 4,2 % | +1,4 |
| KD | 5,5 % 5,7 % | 4,3 % 4,4 % | 3,7 % 3,5 % | 5,7 % 7,2 % | 5,5 % 7,3 % | 6,5 % 7,2 % | -0,7 |
| MP | 4,9 % 3,2 % | 6,3 % 4,1 % | 5,1 % 3,6 % | 3,6 % 2,5 % | 4,2 % 3,1 % | 5,5 % 3,6 % | +1,9 |
| L | 5,5 % 5,2 % | 5,5 % 4,9 % | 3,5 % 4,0 % | 3,6 % 3,9 % | 2,9 % 3,5 % | 3,7 % 4,7 % | -1,0 |
| FI | — — | — — | 2,4 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,1 % 1,7 % | 1,1 % 1,1 % | 0,6 % 0,7 % | 1,7 % 1,4 % | 0,9 % 1,1 % | 1,5 % 1,6 % | -0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,0%24,3%+7,7ppValdeltagande: Arvika 84,5% · Sunne 85,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

