Åsele vs Bjurholm — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÅseleBjurholm
32,7%
S29,3%
13,3%
18,9%
22,2%
SD22,3%
8,3%
8,8%
5,3%
3,1%
8,7%
9,4%
4,6%
3,5%
2,3%
2,7%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 81,9%
Kommun 2026
ÅseleBjurholm
19,4%
S33,0%
2,1%
26,8%
10,1%
SD13,4%
23,5%
15,2%
3,8%
0,0%
0,7%
7,2%
25,6%
0,9%
1,1%
3,5%
Valdeltagande 78,5%Valdeltagande 79,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Åsele, den ljusare undre är Bjurholm. Skillnaden är Åsele minus Bjurholm i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,6 % 35,7 % | 51,2 % 36,1 % | 44,8 % 37,1 % | 40,3 % 29,2 % | 37,7 % 29,8 % | 32,7 % 29,3 % | +3,3 |
| M | 9,9 % 19,2 % | 13,6 % 26,6 % | 11,7 % 21,0 % | 8,7 % 17,9 % | 12,9 % 20,1 % | 13,3 % 18,9 % | -5,5 |
| SD | 1,6 % 0,3 % | 3,9 % 2,4 % | 10,9 % 10,1 % | 15,5 % 18,6 % | 22,4 % 24,3 % | 22,2 % 22,3 % | -0,2 |
| C | 16,3 % 20,0 % | 9,6 % 14,1 % | 10,6 % 12,1 % | 16,7 % 14,7 % | 10,0 % 8,1 % | 8,3 % 8,8 % | -0,5 |
| L | 4,8 % 9,7 % | 5,8 % 8,1 % | 5,2 % 5,5 % | 2,7 % 5,0 % | 3,2 % 3,0 % | 4,6 % 3,5 % | +1,1 |
| KD | 6,5 % 8,4 % | 5,4 % 6,5 % | 3,4 % 6,1 % | 4,8 % 7,6 % | 5,3 % 9,1 % | 8,7 % 9,4 % | -0,7 |
| V | 7,0 % 3,3 % | 7,4 % 3,6 % | 9,1 % 4,9 % | 8,6 % 5,0 % | 5,4 % 2,8 % | 5,3 % 3,1 % | +2,2 |
| MP | 1,1 % 2,2 % | 1,9 % 1,9 % | 1,9 % 1,7 % | 1,1 % 1,4 % | 1,7 % 1,9 % | 2,3 % 2,7 % | -0,4 |
| ÖVR | 2,3 % 1,3 % | 1,1 % 0,6 % | 0,8 % 0,4 % | 1,7 % 0,4 % | 1,3 % 0,9 % | 2,6 % 2,1 % | +0,6 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,7%29,3%+3,3ppValdeltagande: Åsele 83,1% · Bjurholm 81,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

